Jednocześnie w kilku miastach kraju zatrzymano 22 osoby, przeszukano ponad 120 firm i mieszkań w sprawie wyłudzeń z funduszy z UE – poinformowała wielkopolska komenda wojewódzka. W akcji brało udział blisko 300 funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego Policji i komendy wojewódzkiej w Poznaniu. Zatrzymani są podejrzani o wyłudzenie pożyczek ze środków unijnych na łączną kwotę ponad 68 mln zł.  

Według ustaleń śledczych grupa działała na przełomie 2017 i 2018 r. w różnych miastach kraju, m.in. w Poznaniu i Warszawie. Pieniądze wyłudzano na zakup specjalistycznego sprzętu elektronicznego. Jak twierdzi policja, 118 wyłudzonych pożyczek trafiło do 89 firm.

Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty oszustwa oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Dwie osoby mają dodatkowo zarzuty kierowania grupą. Ponadto 11 osób jest podejrzanych o pranie pieniędzy. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 13 osób. Podejrzanym może grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.  

Policja zajęła się sprawą we wrześniu 2018 r., gdy do służb dotarły informacje o możliwości popełnienia przestępstw. Poznańska placówka CBŚP przez dwa miesiące zbierała dowody w sprawie.

W trakcie przeszukań firm i mieszkań zabezpieczono dokumentację, komputery, nośniki pamięci jako materiał dowodowy. Śledczy zabezpieczyli także majątek należący do podejrzanych o wartości ok. 1,5 mln zł.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu