Wydatki na zabezpieczenia w chmurze osiągną 75 mld dol.
MŚP będą w imponującym tempie zwiększać wydatki - o 74 proc. co roku.

Złożoność regulacji będzie zwiększać popyt na usługi zgodności z przepisami i zarządzania – według prognozy.
Globalny rynek zabezpieczeń w chmurze będzie rósł o 13,3 proc. co roku (CAGR) w latach 2025–2030. Osiągnie wartość 75,26 mld dol. w 2030 r. – prognozuje Grand View Research.
Wzrost rynku przypisuje się rosnącym zagrożeniom oraz migracji operacji i danych do chmury. Rozwiązania bezpieczeństwa w chmurze chronią natomiast przed ryzykami natywnymi dla chmury, takimi jak błędy konfiguracji, naruszenia danych i nieautoryzowany dostęp do danych.
Potrzeby firm odzwierciedla konwergencja sieci i bezpieczeństwa w chmurze. Struktura Secure Access Service Edge (SASE) łączy operacje bezpieczeństwa sieci z możliwościami sieci WAN. Rozwiązania bezpieczeństwa w chmurze dostosowują się do zasad SASE – twierdzą ekspertci.
Przyszłe metody bezpieczeństwa w chmurze będą w znacznym stopniu zależeć od ciągłej identyfikacji, monitorowania i analizy behawioralnej – zdaniem analityków. Kluczowe znaczenie dla skutecznej ochrony powinny mieć platformy wywiadu zagrożeń.
Problemem niedobór fachowców
Niedobór doświadczonego personelu utrudnia wdrażanie solidnych zasad bezpieczeństwa. Stąd duże znaczenie zyska nacisk na doświadczenie użytkownika i łatwość korzystania z rozwiązań. Ponadto ze względu na zmiany w przepisach i technologii organizacje wahają się przed inwestowaniem.
Co będzie rosło najszybciej w bezpieczeństwie chmury
MŚP mają w imponującym tempie zwiększać wydatki na bezpieczeństwo w chmurze – według prognozy średnio o 74 proc. co roku (CAGR) w ciągu najbliższych 5 lat. Taki ma być efekt częstszego korzystania ze środowisk cloud i cyfryzacji mniejszych przedsiębiorstw, w połączeniu z rosnącymi zagrożeniami i potrzebą ochrony poufnych informacji.
Przewiduje się, że segment usług odnotuje szybszy wzrost niż rozwiązań – o 14,5 proc. co roku do 2030 r. Złożoność regulacji powinna zwiększać popyt na usługi zgodności z przepisami i zarządzania.
Segment usług zarządzanych będzie rósł w większym tempie, tj. 14,7 proc. CAGR, niż usługi profesjonalne. Według raportu prewencyjne podejście do wykrywania i reagowania na zagrożenia zdefiniuje przyszłość usług zarządzanych. MSP będą wykorzystywać AI i ML, aby reagować na problemy w czasie rzeczywistym.
Natomiast co do rozwiązań, to według prognozy najszybciej mają iść w górę wydatki na CIEM (Cloud Infrastructure Entitlement Management). Wzrost ten jest przypisywany rozwojowi ekosystemu chmury, a CIEM integruje przegląd poświadczeń i kontroli dostępu. Niższą niż CIEM dynamiką mają cechować się takie rozwiązania jak: CASB (Cloud Access Security Broker), CDR (Cloud Detection and Response), CSPM (Cloud Security Posture Management) i CWPP (Cloud Workload Protection Platform).
Jeśli chodzi o rodzaj wdrożeń, to segment hybrydowy odnotuje znaczący wzrost, o 13,7 proc. CAGR do 2030 r. Według przewidywań podejście zero-trust zyska na znaczeniu dla hybrydowego bezpieczeństwa chmury, gdyż standardowe rozwiązania oparte na obwodzie okazują się niewystarczające.
Co do branż, to sektor medyczny powinien być liderem wzrostu (+16 proc. CAGR).
Podobne aktualności
Rynek zbywania aktywów IT będzie warty 54 mld dol.
Branża IT wydaje najwięcej na usługi ITAD. Rynek ten powinien rosnąć dwucyfrowo do 2030 r.
Dwa strategiczne priorytety firm podbiły wydatki na chmurę do 90 mld dol.
„W miarę jak AI przechodzi z badań do wdrażania na dużą skalę, przedsiębiorstwa coraz bardziej koncentrują się na opłacalności wnioskowania" - twierdzi ekspert.
SAP i Alibaba połączyli siły
Chmurowe partnerstwo obejmuje m.in. wspólną strategię wejścia na rynek.