Według prognoz IDC wydatki na usługi chmury publicznej w Europie wyniosą 113 miliardów dolarów w 2022 roku i podwoją się do 239 miliardów dolarów do 2026 roku. Najpopularniejszą usługą chmurową w Europie w latach 2021-2026 będzie SaaS.

Europejskie firmy chcą zautomatyzować swoje procesy, ponieważ stoją przed wyzwaniami rynkowymi, takimi jak zakłócenia w łańcuchu dostaw i deficyt specjalistów na rynku pracy. Poza tym organizacje częściej będą korzystać z usług chmurowych, aby stworzyć solidną podstawę analizy danych w czasie rzeczywistym, która wspiera sprawność i odporność biznesową – mówi Andrea Minonne, starszy analityk ds. badań w IDC UK.

Według IDC, firmy świadczące profesjonalne usługi, bankowość i producenci będą największymi klientami dostawców usług chmurowych. Niemal 60 proc. przychodów uzyskanych w tym roku na rynku europejskim przez usługodawców będzie pochodzić od wymienionych gałęzi gospodarki.

Oczekuje się, że europejskie wydatki usługi chmurowe, z wyłączeniem Rosji, wzrosną w tym roku o 26,4 procent, co oznacza, że „chmura okaże się odporna na konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą”.