Rynek profesjonalnych usług IT będzie co roku rósł o średnio o 11,2 proc., osiągając globalnie zawrotną wartość 1,9 bln dol. w 2030 r. – prognozuje Grand View Research.

Przewidywanie wielu lat wzrostu wynika z coraz większego zapotrzebowania na usługi doradcze, związane z rosnącym rynkiem cloud – twierdzą analitycy.

Jak dodają, korzyści, takie jak mniejsze nakłady inwestycyjne i zwiększona wydajność operacyjna, skłaniają firmy do dążenia do uzyskania przewagi konkurencyjnej dzięki profesjonalnym usługom IT. Wskazywane są też inne zalety, jak zmniejszenie kosztów infrastruktury IT i związanych z nią kosztów pracy, łatwość wdrożenia i wysoki poziom bezpieczeństwa. To wszystko pozytywnie wpływa na popyt.

Z kolei rosnąca popularność chmury pozwala dostawcom usług rozszerzyć swój zasięg geograficzny i oferować wsparcie na żądanie swoim klientom.

Inne korzyści dla firm z profesjonalnych uslug IT, jakie generują zapotrzebowanie, to zarządzanie ryzykiem, znormalizowane metody pracy, stałe wsparcie ekspertów.

Ewolucja usług

Profesjonalne usługi IT obejmują usługi projektowe, outsourcing IT, wsparcie IT i szkolenia oraz usługi przetwarzania w chmurze dla przedsiębiorstw.

Usługi te ewoluowały, tworząc modele biznesowe takie jak Managed Security Service Provider (MSSP), Storage Service Provider (SSP), dostawca usług w chmurze, dostawca usług zarządzanych i integrator systemów. Możliwość outsourcingu krytycznych funkcji, takich jak analiza dużych zbiorów danych, analiza biznesowa i pozyskiwanie różnorodnych talentów przy obniżonych kosztach, wymaga korzystania z tych usług.

Outsourcing IT potrzebny dużym i małym

Przewiduje się, że segment outsourcingu IT będzie rósł najszybciej do 2030 r., średnio o 12 proc. co roku. Jak zauważają analitycy, duże organizacje coraz częściej decydują się na wsparcie IT i usługi szkoleniowe, aby zapoznać swoich pracowników z najnowszymi technologiami i skrócić czas potrzebny na nabycie takiej wiedzy – przy wykorzystaniu jednej platformy w całej organizacji. Ponadto inne firmy zlecają na zewnątrz usługi informatyczne w zakresie regularnej aktualizacji i utrzymania swoich systemów.

Chmura zdominowała rynek

Segment chmury ma największy udział w rynku, wynoszący ponad 65 proc. w 2021 r. Łatwość wdrożenia, skalowalność i niższe koszty implementacji to niektóre z głównych czynników generujących coraz wyższe wydatki. Ponadto pandemia zmusiła większość firm do korzystania z usług cloud.

Sektor technologiczny najbardziej potrzebuje usług IT

Firmy technologiczne, marketingowe i konsultingowe są największymi odbiorcami profesjonalnych usług IT – twierdzi Grand View Research.

Firmy technologiczne odnotowały największy udział w rynku, przekraczający 40 proc. w 2021 r. Duże zapotrzebowanie na automatyzację, BI oraz Technology-as-a-Service (TaaS) spowodowało wzrost. Aby zmniejszyć obciążenie działów informatycznych, wiele firm polega na profesjonalnych usługach IT.