Wydatki na przetwarzanie brzegowe globalnie osiągną 228 miliardów dolarów w 2024 r., co oznacza wzrost o 14 proc. wobec 2023 r. Prognoza przewiduje stały, dwucyfrowy wzrost co roku do 2028 r., do blisko 378 miliardów dolarów.

„Przedsiębiorstwa przyspieszają inwestycje w rozwiązania brzegowe i sztuczną inteligencję, aby napędzać analizy w czasie rzeczywistym, automatyzację i ulepszone doświadczenia klientów, szczególnie w sektorze produkcji, usług komunalnych, opieki zdrowotnej i handlu detalicznego” — twierdzi Alexandra Rotaru, menedżer ds. danych i analiz w IDC w Europie.

Liczby obejmują łączne wydatki przedsiębiorstw i dostawców usług na sprzęt (jak serwery, pamięć masowa i sprzęt sieciowy), oprogramowanie (jak infrastruktura systemowa, bezpieczeństwo oraz rozwój i wdrażanie aplikacji), usługi profesjonalne i usługi świadczone dla rozwiązań brzegowych.

W miarę jak nacisk AI przesuwa się ze szkolenia na wnioskowanie, przetwarzanie brzegowe będzie wymagane, aby sprostać potrzebie zmniejszenia opóźnień i zwiększenia prywatności. Dystrybucja aplikacji i danych do lokalizacji brzegowych umożliwia szybsze podejmowanie decyzji przy zmniejszonym przeciążeniu sieci” — komentuje Dave McCarthy, wiceprezes ds. badań w IDC.

Branże, które najwięcej wydadzą na edge computing

Numerem 1 w rankingu jest produkcja, gdzie rozwiązania brzegowe umożliwiają monitorowanie sprzętu i procesów w czasie rzeczywistym, co skraca przestoje i poprawia wydajność operacyjną. Predykcyjna konserwacja wspomagana przez AI pomaga unikać awarii.

W sektorze usług komunalnych rozwiązania brzegowe umożliwiają wydajniejsze zarządzanie w czasie rzeczywistym krytyczną infrastrukturą, taką jak energia elektryczna, woda i gaz. Wraz z rozwojem Internetu rzeczy są kluczowe w szybkim i bezpiecznym przetwarzaniu ogromnych ilości danych.

Bankowość jest natomiast najszybciej rozwijającą się branżą pod względem wydatków na edge computing. Przykłady przypadków użycia obejmują m.in. rozszerzoną analizę, dochodzenie w sprawach oszustw i inne.

Dostawcy usług silnie urosną

Przewiduje się, że segment dostawców usług odnotuje największy średni wzrost przychodów do 2028 r. Inwestycje w świadczenie usług brzegowych opierają się na wydatkach na infrastrukturę dla wielodostępnego przetwarzania brzegowego (MEC), sieci dostarczania treści i wirtualnych funkcji sieciowych. W tym MEC rośnie najszybciej, stając się krytycznym dla obsługi niezawodnej komunikacji o niskim opóźnieniu, wymaganej przez aplikacje nowej generacji sterowane przez sieci 5G, IoT i sztuczną inteligencję.

„Kluczowe technologie, takie jak urządzenia oparte na sztucznej inteligencji, serwery brzegowe z procesorami graficznymi i łączność 5G, zyskują na popularności, umożliwiając organizacjom przetwarzanie danych bliżej źródła i osiąganie wyższej wydajności” – mówi Alexandra Rotaru.

„W tej podróży dostawcy usług odegrają kluczową rolę, oferując dostosowane rozwiązania, od wdrażania infrastruktury po integrację AI i zarządzanie brzegiem, pomagając przedsiębiorstwom bezproblemowo wdrażać rozwiązania brzegowe i sztuczną inteligencję” – twierdzi.

Usługi wyprzedzą sprzęt

Na początku 5-lecia prognozy największe inwestycje pójdą na sprzęt, a wydatki podbiją procesory AI i akceleratory w infrastrukturze brzegowej.

Jednak IDC szacuje, że nakłady na usługi przewyższą udział hardware’u do 2028 r., w tym w najszybszym tempie będzie rosła infrastruktura jako usługa. Chociaż niewielkie pod względem ogólnych wydatków, oprogramowanie lokalne pozostanie krytycznym elementem infrastruktury brzegowej, w związku z rosnącym popytem na software analityczny i AI.