Mimo rosnących stale inwestycji w rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa wiele firm nie jest w stanie poradzić sobie ze współczesnymi zagrożeniami – wynika z badania Ponemon Institute przeprowadzonego na zlecenie Citrix. Prawie 70 proc. przebadanych przedsiębiorstw przyznało, że część stosowanych przez nie rozwiązań jest przestarzałych i nieadekwatnych do wymagań narzucanych przez dzisiejsze realia.

Charakter zagrożeń zmienia się zarówno pod wpływem rozwoju technologii jak i zmian organizacyjnych. Zagrożenia rosną w miarę jak coraz więcej urządzeń końcowych łączy się z różnymi sieciami i jak zmienia się sposób pracy ludzi na bardziej mobilny. 83 proc. respondentów twierdzi, że firmy są dzisiaj bardziej podatne na zagrożenia ze względu na ich złożoność organizacyjną. Pracownicy często nie przestrzegają firmowych wymogów bezpieczeństwa, gdyż te są zbyt skomplikowane i ograniczają ich efektywność.

Prawie trzy czwarte osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT w firmach uważa, że potrzebne są nowe ramy ochrony firmowych zasobów,  by poprawić poziom zabezpieczeń i zmniejszyć ryzyko naruszeń. Szczególnym wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w sytuacji coraz częstszego korzystania przez pracowników z prywatnych urządzeń do celów służbowych (BYOD – Bring Your Own Device). Aplikacje i dane muszą być zabezpieczane bez względu na to, gdzie są przechowywane i skąd jest do nich dostęp. W przypadku dowolności korzystania z urządzeń dostępowych stosowanie skutecznych zabezpieczeń wymaga nowego podejścia i nowych rozwiązań.  

Kolejnym obszarem, którego rozwój przyniesie nowe wyzwania pod adresem bezpieczeństwa IT, będzie internet rzeczy. 75 proc. respondentów uważa, że ich organizacja nie jest w pełni przygotowana do radzenia sobie z zagrożeniami wynikającymi z rozwoju IoT.

Ankietowani podają różne sposoby poradzenia sobie z aktualnymi problemami z zakresu cyberbezpieczeństwa. Według większości z nich,  kluczowe do zmniejszenia zagrożeń bezpieczeństwa na przestrzeni najbliższych dwóch lat przy projektach budowy nowych infrastruktur IT będą: zarządzanie konfiguracją, zarządzanie danymi i zarządzanie aplikacjami.