Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że najwięcej na badania i rozwój (B+R) wydał Volkswagen. Jego nakłady na prace badawczo-rozwojowe wyniosły w ubiegłym roku ok. 14 mld euro. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się koncern Alphabet (Google) a na trzecim Microsoft.

Jak poinformowała Rzeczpospolita, Komisja Europejska przeprowadziła badania w przedsiębiorstwach z 43 krajów całego świata. Z firm europejskich w pierwszej dziesiątce rankingu, oprócz Volkswagena, znalazły się jeszcze dwie firmy szwajcarskie – Roche na ósmym miejscu i Novartis na miejscu dziesiątym. Ogółem firmy europejskie wydały w 2016 roku na badania i rozwój ok. 192 mld euro, to jest o 7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Największą grupę w pierwszej dziesiątce zestawienia stanowią firmy z sektora ICT. Oprócz wspomnianych już Google’a i Microsoftu, są dwa inne koncerny amerykańskie – Intel na piątym miejscu i Apple na siódmym. Czwarte miejsce zajął Samsung (Korea Płd.) a szóste Huawei (Chiny).

Z badania wynika, że generalnie prawie 90 proc. globalnych wydatków na prace badawczo-rozwojowe pochodzi od 2,5 tys. najbardziej innowacyjnych firm na świecie. W 2016 roku przeznaczyły one na ten cel ogółem 742 mld euro.

Źródło: rp.pl