Atos może już nie być taki jak dotychczas. Wczoraj gruchnęła wiadomość o możliwym podziale firmy, mianowianiu dwóch nowych zastępców CEO i rezygnacji CEO (który urzęduje od zaledwie pięciu miesięcy).

Otóż, jak poinformowano, Atos rozważa utworzenie dwóch niezależnych spółek. Zapowiedź rozdziału przypieczętowało powołanie dwóch nowych zastępców CEO, którzy mają przygotować separację. Taki układ będzie skutkować znacznym ograniczeniem funkcji obecnego szefa korporacji.

„Biorąc pod uwagę tę ewolucję, pan Belmer [CEO Atosa] uznał, że nie ma innego wyjścia, jak tylko zrezygnować ze stanowiska dyrektora generalnego spółki, a rada dyrektorów to potwierdziła” – komunikuje korporacja.

Rodolphe Belmer jest CEO od ponad pięciu miesięcy. Odejdzie najpóźniej 30 września 2022 r.

Trudny początek roku

Rodolphe Belmer objął rządy w korporacji akurat w czasie, gdy Atos ogłosił gorsze od spodziewanych wyniki za 2021 r. i ujawnił problemy z realizacją kontraktów, które pociągnęły bilans w dół. CEO szybko przygotował plan naprawczy, reorganizację i zaproponował opcje strategiczne.

Dwie nowe firmy z Atosa

Nowo mianowani zastępcy CEO to Nourdine Bihmane i Philippe Oliva.

Mają przeanalizować projekt rozdzielenia działalności związanej z linią Tech Foundations z jednej strony, a z drugiej big data i cyberbezpieczeństwo (BDS) oraz digital. Pomysł określono „ambitnym planem transformacji”. Pozwoliłoby to skupić się na dwóch odrębnych rynkach o różnej dynamice, zwiększyć wartość obu biznesów i sprawniej reagować na potrzeby klientów – wynika z informacji.

Atos, który urósł na tradycyjnym outsourcingu usług IT, już w ub.r. realizował transformację w celu koncentracji na biznesach takich jak chmura, cyfryzacja, bezpieczeństwo.

TFCo (Atos)

Nourdine Bihmane został zastępcą CEO odpowiedzialnym za linię Tech Foundations (usługi infrastruktury zarządzanej, centra danych i hosting, cyfrowe miejsce pracy, usługi profesjonalne, BPO). Z Atosem jest związany od ponad 20 lat, obecnie jest CEO Tech Foundations (nawiasem mówiąc niedawno gościł w Polsce).

Ten segment nazwany TFCo (Atos) w 2021 r. miał słabsze wyniki: wypracował 5,4 mld euro przychodów (nie licząc UCC), co oznacza spadek o 12 proc. r/r i stratę operacyjną (-1 proc. marży).

Philippe Oliva został szefem rosnącego biznesu SpinCo.

SpinCo (Evidian)

Philippe Oliva objął rolę zastępcy odpowiedzialnego za obszar Digital (chmura, cyfrowa transformacja, dekarbonizacja) oraz Big Data & Security (cyberbezpieczeństwo, HPC, rozwiązania brzegowe, systemy krytyczne), który ma działać jako podmiot pod nazwą SpinCo (Evidian).

W 2021 r. biznesy SpinCo osiągnęły 4,9 mld euro przychodów, rosnąc organicznie o 5 proc., na marży operacyjnej 7,8 proc. Firma ma być wiodącym graczem na rynkach transformacji cyfrowej, dużych zbiorów danych i cyberbezpieczeństwa.

Philippe Oliva dołączył do Atosa w kwietniu 2022 r. jako Chief Commercial Officer (to była nowo utworzona rola w grupie). Wcześniej w Eutelsacie (2018 – 2022) był CCO i wiceprezesem odpowiedzialnym za sprzedaż i produkty. Przez prawie 20 lat był w IBM, gdzie zarządzał technologiami zintegrowanymi, usługami w chmurze i usługami hybrydowymi. Był m.in. wiceprezesem IBM w Ameryce Północnej.

Zakończenie podziału jest spodziewane w II poł. 2023 r. Obecnie Atos zatrudnia 111 tys. pracowników w 71 krajach.

Atos idzie drogą IBM

„Strategia jest zgodna ze strategią IBM, który w listopadzie 2021 r. przekształcił swoją własną działalność w zakresie infrastruktury IT w nową firmę, Kyndryl, aby skoncentrować się na rynku usług w chmurze. Atos postępuje zgodnie z tą samą strategią, wyprowadzając działalność cyfrową, migrację do chmury oraz big data i działalność związaną z bezpieczeństwem (Evidian) ze swojej starszej firmy usług zarządzania infrastrukturą (która pozostanie jako Atos)” – komentuje Rob Stoneman, dyrektor ds. usług w GlobalData.

Narażone kontrakty

„Jednak podział będzie oznaczał, że kilka aktualnych kontraktów, w tym te o wartości 216 mln funtów ze Student Loans Company, 135 mln funtów z DEFRA i 40 mln funtów z BBC, będzie narażonych na większe ryzyko ze względu na elementy, które są teraz rozrzucone między dwoma firmami” – dodaje ekspert.