Pandemia koronawirusa doprowadziła do zaskakujących zjawisk na rynku pracy specjalistów IT – wynika z analizy Pracuj.pl.

Otóż w I półroczu na portalu zamieszczonych zostało ponad 33 tys. ogłoszeń IT, co oznacza zjazd aż o 23 proc. rok do roku. Odzwierciedlało to zresztą ogólne tendencje na całym rynku pracy.

Firmy ostro przystopowały z naborami w kwietniu br., gdy zarządzono lockdown. Spadek liczby ogłoszeń kierowanych do specjalistów IT na Pracuj.pl rok do roku przekroczył wówczas 50 proc. Potem było nieco lepiej – w maju dołek zmalał do 36 proc., a w czerwcu wyniósł już jedynie 14 proc.

Tym niemniej trzeba pamiętać, że oferty IT to nadal aż 14 proc. wszystkich ofert na Pracuj.pl w tym okresie, podczas gdy specjaliści IT stanowią ok. 3 proc. pracowników w kraju (według Eurostatu).

Jednocześnie rekruterzy sygnalizują przesyt rynku kandydatami na poziomie juniorskim, z niewielkim doświadczeniem lub dopiero wchodzącymi do branży. Pandemia spowodowała jeszcze większy nacisk firm na rekrutację ekspertów IT, gwarantujących przygotowanie do zadań i dobre efekty wykonywanych zadań niemal od pierwszego dnia pracy.

Aktywność kandydatów IT rośnie

O ile firmy nie paliły się do zatrudniania nowych ludzi, to z drugiej strony kandydaci uaktywnili się w dawno nie widzianej skali. Pandemia spowodowała znaczny wzrost zainteresowania ofertami wśród kandydatów. To nietypowe, ze względu na niedobór specjalistów i ich wysokie oczekiwania dotyczące warunków zatrudnienia.

Otóż znacząco zwiększyła się przeciętna liczba osób wybierających pole „aplikuj” przy ogłoszeniach IT. Między kwietniem a czerwcem 2020 r. użytkownicy portalu klikali w nie przeciętnie blisko trzykrotnie częściej w wypadku ofert pracy w kategorii internet/ecommerce, a blisko dwukrotnie częściej – w wypadku kategorii administracja IT i rozwój oprogramowania.

Rekrutacja IT w I półroczu 2020 r. Najważniejsze trendy według Pracuj.pl
• Zamieszczono 33 tys. ofert pracy.
• Nawet trzykrotnie wzrosła liczba kliknięć w pole „aplikuj” pod ogłoszeniami.
• Wzrosła liczba rekrutacji w maju i czerwcu po rekordowym spadku w kwietniu.
• Większe okazało się znaczenie stabilizacji firmy i umów o pracę wśród kandydatów IT.
• Nowe oferty IT z widełkami wynagrodzeń i wyszukiwaniem po specjalizacji lub języku na Pracuj.pl.

Fachowcy IT potrzebują stabilizacji

Pandemia zmieniła oczekiwania kandydatów IT. Częściej niż w minionych latach zwracają uwagę na bezpieczeństwo, stabilizację miejsca pracy oraz rozważają zatrudnienie na etat. Są bardziej ostrożni przy podejmowaniu współpracy na zasadach B2B. Sondują także uważniej ogólną sytuację firmy, która zamieszcza ogłoszenie lub składa im ofertę zatrudnienia.

Warto zaznaczyć, że nacisk na bezpieczeństwo zatrudnienia obserwowany jest także w innych branżach, nie tylko w IT.

Przy nadpodaży juniorów HR-y z firm IT nadal jednak sygnalizują problemy z przyciągnięciem doświadczonych kandydatów IT, szczególnie tych posiadających unikalne kompetencje.

Gry wyłonią najlepszych

Według ekspertów HR rekrutacja specjalistów IT ma swoją specyfikę. Oprócz standardowych kanałów rekrutacyjnych (m.in. ogłoszenia online, targi pracy, wydarzenia branżowe) większość firm sięga także po narzędzia grywalizacji, nietypowe kampanie oraz obecność w wydarzeniach nie kojarzonych zazwyczaj z pracą. Tego typu projekty dotyczą zwłaszcza rekrutacji programistów – kandydatów szczególnie ceniących sobie możliwość sprawdzania swoich umiejętności oraz mierzenia się z innymi specjalistami w grach czy konkursach.