Sharp i NEC sfinalizowali transakcję utworzenia spółki joint venture. Sharp nabył większość (66 proc.) udziałów w NEC Display Solutions. NEC Corporation zachowa 34 proc. Połączenie zapowiedziano w marcu br.

Nowa firma pod nazwą Sharp NEC Display Solutions (SNDS) od 1 listopada br. rozpoczęła działalność jako spółka zależna Sharpa. Będzie koncentrować się na rozwiązaniach wizualnych dla klientów biznesowych (wyświetlacze, projektory, rozwiązania dla kina cyfrowego i in.). Zajmie się ich rozwojem, produkcją i sprzedażą.

Centrala korporacji znajduje się w Japonii, skala działania jest globalna. W Europie będzie działać pod firmą Sharp NEC Display Solutions Europe z siedzibą w Niemczech. SNDS zatrudnia ok. 950 pracowników na świecie. Kapitalizacja wynosi ok. 28,6 mln dol.

Przewodniczącym SNDS został Fujikazu Nakayama, starszy dyrektor zarządzający i prezes Business Solutions Sharpa. Hisatsugu Nakatani, wcześniej prezes NEC Display Solutions, będzie nadal pełnił tę funkcję w SNDS, a także rolę wykonawczą.

Liczą na efekty synergii

Zarówno Sharp, jak i NEC mają w portfolio profesjonalne wyświetlacze oraz projektory. Do tego dochodzą m.in. ekrany 8K Sharpa, tablice interaktywne, cyfrowe projektowy kinowe NEC i in. Według Sharpa można spodziewać się różnych efektów współdziałania, takich jak korzyści ze skali biznesu, sprzedaży krzyżowej, ekspansji w takich kategoriach jak wyświetlacze LED oraz ekosystemy 8K i 5G.

Ponadto firmy będą uzupełniać się, jeśli chodzi o koncentrację na rejonach geograficznych. Np. NEC jest mocny w Europie, więc Sharp może zyskać na tym rynku dzięki joint-venture.

Przed finalizacją przejęcia NEC Display Solutions Europe (czyli obecnie Sharp NEC Display Solutions Europe) ogłosił reorganizację struktur sprzedaży. Zespoły będą koncentrować się na rynkach wertykalnych, łącząc kompetencje sprzedażowe z wiedzą techniczną adekwatną dla danej branży. Powołano nową szefową sprzedaży w regionie EMEA – Stefanie Corinth, która od 18 lat jest w NEC.