Do grupy Euvic dołączyła Stermedia, spółka specjalizująca się w sztucznej inteligencji i zrobotyzowanej automatyzacji procesów.

Stermedia – spółka z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2009 r. Działa głównie w branżach produkcyjnej, logistycznej i HR. Świadczy usługi z zakresu rozwoju oprogramowania i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję, machine learning i deep learning, a także RPA (automatyzacja procesów biznesowych) dla klientów z Europy i USA. W Polsce najczęściej z jej usług korzystają korporacje i średnie przedsiębiorstwa, natomiast za granicą – startupy.

Udziały w grupie Stermedia nabył Softiq – spółka należąca do grupy Euvic, która specjalizuje się w produkcji oprogramowania dla administracji publicznej, bankowości i ochrony zdrowia.

Transakcja pozwala na poszerzenie oferty o usługi z zakresu m.in. AI, RPA (zrobotyzowanej automatyzacji procesów) oraz produkty dla firm przemysłowych.

Potrzeba połączonych kompetencji

Rynek potrzebuje dzisiaj zintegrowanych kompetencji w zakresie sztucznej inteligencji, przemysłu 4.0 i automatyzacji procesów. Podmioty sektora publicznego, które są głównymi odbiorcami naszych usług, już operują na ogromnych zbiorach danych, ale coraz chętniej sięgają po technologie i rozwiązania pozwalające na ich zaawansowaną analitykę” – twierdzi Andrzej Plachta, wiceprezes Softiq.

Szybki wzrost dzięki fuzjom i przejęciom

Najnowsza inwestycja wpisuje się w politykę akwizycyjną spółek z grupy Euvic. Obecnie należące do niej spółki zatrudniają ponad 3,5 tys. osób w ponad 20 biurach w Polsce, ale także Austrii, Szwecji, Niemczech i USA. W 2020 r. przychód ze wszystkich spółek grupy wyniósł ponad 726 mln zł, a EBITDA 63,9 mln zł.

„Rozwój biznesu nie tylko przez wzrost organiczny, ale także poprzez fuzje i przejęcia to droga, jaką wybierają firmy, które chcą tworzyć konkurencyjną ofertę nie tylko na rodzimym rynku, ale także na rynkach zagranicznych” – komentuje Wojciech Wolny, prezes Euvic.

Tomasz Misiak w radzie nadzorczej eoNetworks

Jednym z udziałowców Stermedia jest Tomasz Misiak – członek rady nadzorczej Personnel Service, twórca notowanej na GPW agencji zatrudnienia Work Service, inwestor i założyciel funduszu venture capital Mizyak Investment Fund.

Tomasz Misiak został zaproszony do rady nadzorczej eoNetworks – spółki notowanej na New Connect, w której pakiet kontrolny objął ostatnio Euvic.