Docelowo nowa wersja „Ósemki” zostanie zaoferowana użytkownikom urządzeń z Windows 8 oraz Windows RT bez dodatkowych opłat za pośrednictwem Windows Store.

Obserwatorzy rynku przewidują, że pierwszych urządzeń z Windows 8.1 można spodziewać się na przełomie września i października br. Warto podkreślić, że stosunkowo szybko światło dzienne może ujrzeć kolejna wersja flagowego systemu z Redmond. Według nieoficjalnych informacji (publikowanych między innymi przez CNET.com) każda kolejna wersja Windows ma być wypuszczana na rynek w cyklu rocznym, a nie – jak dotychczas – raz na kilka lat.
 
Również nowa wersja 8.1 to szybka odpowiedź Microsoftu na uwagi użytkowników oraz partnerów. Zgodnie z ich oczekiwaniami ulepszoną „Ósemkę” można od razu uruchomić do klasycznego pulpitu, pomijając kafelkowe menu. Przejście do Modern UI umożliwia przywrócony przycisk „Start”.

Dzięki integracji z wyszukiwarką Bing jednym kliknięciem można przeszukać Internet, zasoby komputera i aplikacje. Pojawiła się również opcja wyświetlenia listy wszystkich aplikacji w systemie i ich porządkowania. Ponadto programy w Windows 8.1 będą aktualizować się automatycznie, zaś wyświetlacz będzie można podzielić na dwie lub cztery części (na dużym ekranie) z różnymi aplikacjami.

Jedną z domyślnych opcji zapisywania plików jest wirtualny dysk SkyDrive. Z kolei nowa przeglądarka – Internet Explorer 11 – według zapewnień Microsoftu ma pozwalać na szybsze ładowanie stron. Godna uwagi jest możliwość obsługi aplikacji za pomocą gestów, bez konieczności dotykania monitora. Sprzęt z „Ósemką” umożliwi poza tym drukowanie w 3D bez dodatkowego programu.