Nowości mają umożliwić małym i średnim firmom zarządzanie danymi w sposób dotąd zarezerwowany dla dużych przedsiębiorstw. Użytkownicy będą mogli analizować dane dostępne online za pośrednictwem SharePoint (na przykład dotyczące finansów lub CRM) i „miksować” je z danymi publicznymi z takich źródeł, jak Wikipedia i inne. O tym, jakie informacje zostaną poddane analizie, zdecydują administratorzy IT u klienta.  

Wyniki będą pokazywane w Excelu i przeglądane przez upoważnionych pracowników także za pomocą smartphone’ów – nie tylko tych z systemem Windows, lecz również z iOS. Zostaną udostępnione ponadto w formie wykresów i map, w zależności od tego, czego będą dotyczyć. Zapewni to między innymi nowa aplikacja Power Map bazująca na Bing Maps, dzięki której można np. analizować trendy sprzedażowe w określonych regionach. Ciekawa wydaje się możliwość zadawania pytań w rodzaju: „który klient kupuje najwięcej naszych produktów z segmentu elektroniki użytkowej”. To oznacza, że do obsługi Power BI i analizy złożonych danych nie będzie potrzebna szczególnie duża wiedza informatyczna.  

Radosław Ochotny, odpowiedzialny za Office 365 w polskim oddziale Microsoftu uważa, że Power BI może stanowić o przewadze konkurencyjnej użytkowników.

– Dzięki wykorzystywaniu baz danych, wewnętrznych jak i zewnętrznych,  w tym tych rozbudowanych działających w CloudOS, jest rozwiązaniem zarówno dla małych, jak i dużych firm. Analiza jest kluczem do sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Z drugiej strony dostrzegamy dużą szansę także dla integratorów, którzy będą wdrażali to narzędzie łącząc z nim bazy danych klientów, a także dla producentów oprogramowania, którzy mogą Power BI for Office 365 wykorzystać w swoich aplikacjach –
mówi Radosław Ochotny.

Nowa funkcjonalność Office 365 wzbudziła zainteresowanie integratorów obecnych w Houston. Jak powiedział Piotr Paszczyk, prezes zarządu APN Promise, właściwe zarządzanie danymi jest niezwykle potrzebne i będzie coraz częściej stosowane również przez polskich klientów. Według Johna Roskilla, wiceprezesa Worldwide Partner Group, Power BI daje partnerom znaczące możliwości rozwoju.
 
– Debiut tej technologii dla Office 365, umożliwi integratorom dotarcie z profesjonalnym narzędziem analitycznym typu Business Intelligence również do małych i średnich firm – podsumowuje przedstawiciel Microsoftu.
 
Z nieoficjalnych informacji wynika, że usługa Power BI będzie rozliczana w modelu subskrypcyjnym w ramach miesięcznego abonamentu. Na razie nie ujawniono, ile będzie kosztować.