Katowicka policja namierzyła osoby odpowiedzialne za atak na serwery jednego z największych ogólnopolskich internetowych dzienników szkolnych.

Do zdarzenia doszło w końcu marca, w czasie pandemii, gdy platforma była wykorzystywana do zdalnej nauki – informuje śląska policja. Sprawcy na kilka godzin zakłócili jej funkcjonowanie.

Po około dwóch miesiącach dochodzenia śledczy z wydziału ds. cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej w Katowicach wpadli na trop hakerów.

Okazało się, że kilku nastolatków przeprowadziło skoordynowany atak na e-dziennik. Mieszkali w różnych częściach kraju, komunikowali się przez internet. Dlatego w śledztwie uczestniczyły wydziały do walki z cyberprzestępczością z Gdańska, Krakowa, Poznania i Radomia. Przeprowadzono rewizje w mieszkaniach wytypowanych osób, zabezpieczono ich sprzęt komputerowy.

Jedna z nich – 18-latek z Warszawy – usłyszał zarzut ataku na infrastrukturę o szczególnym znaczeniu dla jednostek samorządu terytorialnego, co jest zagrożone karą do 8 lat więzienia.

Na podstawie analizy nośników danych śledczy zdecydują o odpowiedzialności pozostałych osób – informuje KWP w Katowicach.