Średnie ceny kontraktowe komputerowych dysków SSD o pojemności 512 GB i 1 TB mogą spaść poniżej 10 centów za 1 GB do końca roku – prognozuje DRAMeXchange, należący do Trendforce. To najniższy poziom w historii. Od szczytu w 2017 r. stawki za najpopularniejsze produkty (o pojemności 128, 256 i 512 GB) stopniały o ponad 50 proc. Powodem nieustannego zjazdu jest nadpodaż, która doprowadziła do wojny cenowej między dostawcami. Magazyny są pełne, a zapotrzebowanie ze strony producentów PC i serwerów nie rozładowuje zapasów. W efekcie ceny nurkują w nie widzianym dotąd tempie. W II kw. br. dla SSD SATA są niższe o 15 – 26 proc. niż w I kw. br., a dla SSD PCIe – o 16-37 proc.  

Drenaż cen według prognozy spowoduje istotne zmiany w strukturze rynku. Dyski SSD o pojemności 512 GB znajdą się wśród najczęściej sprzedawanych kategorii, ustępując jedynie nośnikom 256 GB.

Modele PCIe osiągną już 50 proc. udziału w rynku SSD, ponieważ ich ceny niemal zrównają się z produktami SATA – różnica w segmencie premium spadła do mniej niż 6 proc. i będzie zmierzać do zera. Głównymi produktami na rynku jeszcze w br. staną się nośniki SSD PCIe o pojemności 256 i 512 GB.