Zapraszamy do wysłuchania podcastu CRN Polska, w którym naszym gościem jest Wojciech Wróbel, Senior Solution Architect w Fujitsu, który zajmuje się ochroną i zarządzaniem danymi w zakresie rozwiązań storage’owych dla data center. Zaznacza przy tym, że Fujitsu dostarcza kompletne rozwiązania, integrujące także oprogramowanie od uznanych producentów.

Jak przyznaje, współczesne zagrożenia wpłynęły na zainteresowanie klientów rozwiązaniami do ochrony danych, w porównaniu z sytuacją sprzed 2-3 lat.

„Klienci coraz bardziej planują wprowadzać zmiany patrząc na współczesne zagrożenia. Wcześniej to nie występowało. Temat ransomware czy tego typu cyberzagrożeń pojawia się jako stały element w dyskusji z każdym z klientów, MŚP czy enterprise. Dominuje dzisiaj bardziej niż wysoka dostępność i pewność odtwarzania danych w sytuacjach awaryjnych” – mówi ekspert Fujitsu.

„Powiedziałbym nawet, że klienci z SMB są bardziej wrażliwi na tego typu sytuacje, bo ich biznes może zawalić się momentalnie” – dodaje.

Ludzi nadal trzeba edukować

Przyznaje też, że nadal słabym ogniwem cyberochrony jest człowiek.

Zmieniają się technologie, ale słabym elementem jest człowiek, trzeba go edukować, wymuszać na nim stosowanie pewnych procesów sankcjami” – uważa Wojciech Wróbel.

Sugeruje też, jak pozytywnie motywować pracowników do edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa i jak dawkować tę wiedzę. Jak dodaje, zaniedbania popełniają też zespoły IT i wskazuje konkrety.

Kolejnym problemem w skutecznej ochronie danych są zbyt skromne budżety.

„W IT ktoś chce zaoszczędzić, bo chce się wykazać oszczędnościami dla biznesu. Nie można w ten sposób myśleć” – mówi ekspert.

Radzi też, jak firmy mogą obejść problem niewystarczających środków na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Z podcastu dowiecie się również m.in.:

– dlaczego klienci nie testują jak trzeba procedur backupowych, mimo że wiedzą że jest to konieczne?

– jak budować środowiska, by odtwarzanie danych przyniosło najlepszy efekt?

– czy AI w rozwiązaniach do ochrony danych już działa?

– jaka jest rola dystrybutora i partnerów?

– dlaczego nie warto płacić okupu gangom ransomware?

Z Wojciechem Wróblem rozmawia Wojciech Urbanek, zastępca redaktora naczelnego CRN Polska.

Podcastu można wysłuchać na kanale CRN Polska na Youtube.