Władze USA złożyły pozew do sądu, by zablokować fuzję HPE – Juniper
"Zagrożenie, jakie stwarza ta fuzja, nie jest teoretyczne" - uzasadnia p.o. asystenta prokuratora generalnego.
Połączenie grozi wzrostem cen, ograniczeniem innowacyjności i wyboru dla firm i instytucji – twierdzi regulator.
Podnoszone ostatnio obawy o finalizację zakupu Juniper Networks przez HPE nie opierają się już tylko na przeciekach. Otóż Departament Sprawiedliwości USA złożył pozew w sądzie w Kalifornii, by zablokować fuzję. Twierdzi, że umowa „ograniczy konkurencję, osłabi innowacje”.
„HPE i Juniper zamiast nadal rywalizować na rynku sieci WLAN, dążą do konsolidacji, zwiększając koncentrację na już skoncentrowanym rynku„. Tak komentuje pełniący obowiązki asystenta prokuratora generalnego Omeed A. Assefi z Wydziału Antymonopolowego Departamentu Sprawiedliwości. Połączenie uzgodniono w styczniu 2024 r.
Władze: ceny wzrosną, innowacje ucierpią
W pozwie władze utrzymują, że transakcja HPE – Juniper wyeliminuje „ostrą konkurencję między tymi dwiema firmami. Podniesie ceny, zmniejszy innowacyjność i ograniczy wybór dla wielu amerykańskich firm i instytucji”. Departament wskazuje, iż „zmniejszenie konkurencji na krytycznie ważnym rynku” naruszałoby ustawę antymonopolową (Clayton Antitrust Act).
„Zagrożenie, jakie stwarza ta fuzja, nie jest teoretyczne. Kluczowe gałęzie przemysłu w naszym kraju – w tym szpitale i małe firmy – polegają na sieciach bezprzewodowych. Proponowana fuzja znacznie zmniejszyłaby konkurencję i osłabiła innowacje. Skutkowałoby to tym, że duże segmenty amerykańskiej gospodarki płaciłyby więcej za mniej od dostawców technologii bezprzewodowych” – dodaje Omeed A. Assefi.
Departament stwierdził, że transakcja HPE – Juniper skonsoliduje i tak już wysoce skoncentrowany rynek. Pozostawi amerykańskie przedsiębiorstwa w obliczu dwóch firm kontrolujących ponad 70 procent rynku. Byłyby to HPE-Juniper oraz Cisco. Utrzymuje też, że to presja konkurencyjna ze strony Junipera zmusiła HPE do oferty.
HPE i Juniper zapowiadają walkę w sądzie
HPE i Juniper Networks oceniają pozew jako „fundamentalnie wadliwy”. Zapowiadają sądową walkę o finalizację transakcji i przekonują, że klienci popierają umowę.
„Transakcja przyniesie korzyści klientom, którzy uzyskają kompleksowe portfolio IT oparte na sztucznej inteligencji i chmurze, w tym architekturę sieciową niezbędną do zarządzania i upraszczania ich rosnących i coraz bardziej złożonych potrzeb w zakresie łączności” — twierdzą HPE i Juniper.
Dodają, iż przekonanie Departamentu Sprawiedliwości, iż rynek WLAN składa się z trzech głównych graczy, „jest zasadniczo oderwane od realiów rynkowych” „W miarę jak klienci przechodzą na strategie oparte na AI i chmurze bariery wejścia zmniejszyły się, a ekspansja i konkurencja w zakresie WLAN nasiliły się. W związku z tym WLAN jest niezwykle konkurencyjnym rynkiem z szeroką gamą graczy” – utrzymują oba koncerny.
Integrator: klienci wstrzymają zakupy produktów HPE i Junipera
C.R. Howdyshell, CEO amerykańskiego integratora Advizex (partner HPE i Aruby) uważa, że pozew Departamentu Sprawiedliwości mija się z celem, biorąc pod uwagę dominację rynkową Cisco.
„Zdolność do skuteczniejszego konkurowania z Cisco jest tym, co wywołało ogromny optymizm w związku z tą transakcją, zarówno wśród klientów, jak i partnerów” – mówi dla CRN USA. Jego zdaniem z powodu pozwu klienci zamrożą zakupy produktów HPE i Junipera.
Amerykański regulator próbuje zablokować transakcję po tym, jak przejęcie zaakceptowano na 14 kluczowych rynkach, w tym w UE. Oprócz USA tylko Izrael nie wyraził zgody.
Podobne aktualności
HPE: 624 mln dol. zysku, sprzedaż w kanale partnerskim o 64 proc. w górę
"Klienci priorytetowo traktują dostęp do technologii teraz, szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ nikt nie chce zostać w tyle, jeśli chodzi o wdrażanie AI” - komentuje CEO.
HPE uprzedza partnerów o możliwych korektach cen
Firma zapowiedziała, iż może dojść do korekt cen m.in. serwerów w związku z drożejącymi pamięciami. Zapewnia, że takie sytuacje nie będą częste.
