Władze USA chcą podziału Meta
Ruszył proces w sądzie. Meta została pozwana w związku z przejęciem Instagrama i Whatsappa.

Meta odrzuca oskarżenia.
Amerykańska Komisja Handlu (FTC) złożyła w sądzie w Waszyngtonie pozew przeciwko Meta. Twierdzi, że zakup Instagrama w 2012 r. za 1 mld dol. przez ówczesnego Facebooka miał na celu zneutralizowanie konkurencji. W jej ocenie kupując następnie Whatsappa w 2014 r. za 19 mld dol. koncern stworzył nielegalny monopol mediów społecznościowych. FTC dąży do tego, by nastąpił podział Meta. Oczekuje, że firma sprzeda część swoich spółek, w tym Instagrama i Whatsappa, lub przeprowadzi restrukturyzację biznesu. Sprawa ciągnie się od końca pierwszej kadencji Donalda Trumpa. W nowej kadencji FTC nie odpuszcza koncernowi Marka Zuckerberga. W tym tygodniu ruszył proces, w którym zeznawał już lider korporacji.
Meta: „błędny” pozew, nie ma monopolu w social mediach
Meta odrzuca oskarżenia i nazwała pozew „błędnym”. Twierdzi, że przejęcie Instagrama i Whatsappa było korzystne dla użytkowników. Obie platformy zostały zakupione, aby je „ulepszyć i rozwijać”. Jak zauważa, obawy o monopol social mediów nie są dziś aktualne z uwagi na konkurencję innych platform, jak TikTok, X, Youtube i inne. Prawnik FTC twierdzi natomiast, iż przejęcia Instagrama i Whatsappa stanowiły bariery wejścia, chroniące dominację Meta przez ponad dekadę. Proces ma zakończyć się w lipcu br. W razie przegranej Meta musi liczyć się z próbą przymusowego podziału. Według Reutersa oddzielenie Instagrama zagrażałoby istnieniu Mety, gdyż zapewnia on połowę przychodów firmy z reklam w USA.
Do tego jednak daleka droga. Laura Phillips-Sawyer, adiunkt prawa handlowego na University of Georgia, ocenia dla BBC, że FTC czeka trudna walka przed sądem. W jej ocenie zarzuty będą trudniejsze do udowodnienia niż w toczącej się sprawie przeciwko Google (gdzie Departament Sprawiedliwości chce rozbicia monopolu koncernu na wyszukiwanie online). Zdaniem prawnik na rynku usług, na którym działa Meta, konkurencja jest większa niż w segmencie wyszukiwarek.
Meta w 2024 r. osiągnęła 164,5 mld dol. przychodów, co oznacza wzrost o 22 proc. r/r. Zysk netto wzrósł o 59 proc., do 62,4 mld dol.
Podobne aktualności
ChatGPT wygrywa z Instagramem i TikTokiem
W marcu 2025 roku ChatGPT został najczęściej pobieraną aplikacją na świecie, wyprzedzając dotychczasowych liderów: TikToka i Instagrama – wynika z danych analitycznej platformy Appfigures.
Meta miała przekazywać Chinom tajne informacje o AI
Kierownictwo Mety przekazywało Chinom informacje dotyczące zaawansowanych technologii AI, zagrażając bezpieczeństwu narodowemu USA - twierdzi była dyrektor koncernu.
Meta nie spełniła wszystkich oczekiwań ekspertów CERT Polska
Problem oszustów działających za pośrednictwem Facebooka i Instagrama jest wciąż aktualny.