Wkrótce rozstrzygnie się przyszłość Della
18 lipca udziałowcy firmy będą głosować nad ofertą prezesa Michaela Della, który chce przejąć kontrolę nad spółką i przyspieszyć zmiany.

Rada nadzorcza rekomenduje głosowanie na „tak”. W liście do akcjonariuszy stwierdza, że nie ma lepszej alternatywy niż wykup akcji firmy przez Michaela Della i jego konsorcjum (rozważano również m.in. takie opcje jak przejęcie koncernu przez inwestora strategicznego oraz sprzedaż albo wydzielenie niektórych działów).
Szef i założyciel firmy – Michael Dell – w lutym br. zaoferował udziałowcom 13,65 dol. za 1 akcję (co oznacza wartość 100 proc. udziałów w wysokości 24,4 mld dol.). Fundusze i banki pomogą sfinansować wykup, a 2 mld dol. pożyczki dołoży Microsoft. Michael Dell po przejęciu kontroli nad spółką zamierza przyspieszyć zmiany. Dell miałby zarabiać przede wszystkim na kompleksowych rozwiązaniach IT i usługach, spadłoby znaczenie działu komputerowego (który obecnie wypracowuje ponad 60 proc. przychodów spółki). Jak na razie pogarszająca się sytuacja na rynku PC ciągnie w dół wyniki Della. W minionym kwartale fiskalnym zysk netto spółki zmniejszył się o 79 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.
Dotychczas części akcjonariuszy nie podobała się propozycja Michaela Della. Uważali, że przedstawiona wycena firmy jest za niska. Konkurencyjną ofertę złożyli mniejszościowi udziałowcy – inwestor Carl Icahn oraz fundusz Southeastern. Rada nadzorcza nie wspomniała o niej w swojej rekomendacji. Southeastern apeluje do akcjonariuszy, by nie podejmowali pochopnych działań. Zapowiedział wydanie oświadczenia. Ma zostać opublikowane wkrótce.
W piątek 31 maja za akcje Della płacono na nowojorskiej giełdzie 13,42 dol., czyli niewiele mniej niż oferuje założyciel firmy.
Podobne aktualności
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Dellowi
Producent mógł zawrzeć ze swoimi autoryzowanymi sprzedawcami i dystrybutorami porozumienie ograniczające konkurencję - twierdzi urząd.
Ochładza się popyt na polskim rynku PC
Zanosi się na mniejszą sprzedaż niż w ub.r., ale zapotrzebowanie wciąż jest ogromne – zapewnia ekspert.
Drastyczny spadek na rynku komputerów PC
Drugi kwartał 2022 r. przyniósł duże tąpnięcie na rynku komputerów PC