W 2020 r. przychody na rynkach elektroniki użytkowej, kontentu rozrywkowego i profesjonalnego AV będą w sumie niższe o 120 mld dol. niż prognozowano przed pandemią – ocenia Futuresource Consulting. Tak Covid-19 zainfekuje biznes.

Przerwy w dostawach i produkcji oraz ograniczenia i zakazy administracyjne doprowadziły już do ??spadku w wielu branżach. Kryzys szczególnie dotknął duże firmy, zwłaszcza w usługach turystycznych. Również podmioty o zintegrowanych łańcuchach dostaw są mocno narażone, jak sektor motoryzacyjny i przemysłowy. 

 

Zwycięzcy i przegrani

Niektóre segmenty rynku korzystają jednak z lockdownu. Przykładem jest komunikacja wideo, gaming i subskrypcje wideo na żądanie. Futuresource uważa, że gaming stanie się bardzo potrzebną rozrywką w czasie izolacji.
 
Z kolei na rynku przedsiębiorstw rozwiązania do współpracy w długim terminie mogą stać się jednym z największych segmentów wzrostu w wyniku obecnej sytuacji. Chociaż wiele firm od dawna ma narzędzia do prowadzenia wideokonferencji online, technologia ta przed pandemią nie została w pełni wykorzystana.

W segmencie kontentu związanego z rozrywką, największe korzyści osiągną dostawcy wideo w formie cyfrowej. Szacuje, że zamówienia wskutek domowej kwarantanny wzrosną o 200 proc. w porównaniu z prognozami sprzed Covid-19. Analitycy spodziewają się, że całkowite wydatki konsumentów na wideo, telewizję, muzykę i gry zmniejszą się jednak o 1 proc. w br., ze względu na spadek w płatnej telewizji, box office i w ofertach pakietowych.

Dekoniunktura może potrwać

Zdaniem Futuresource jednym z najpoważniejszych problemów są zakłócenia w łańcucha dostaw w różnych branżach. W pozytywnym scenariuszu przewiduje się, że produkcja i logistyka powrócą do normalnej działalności przed końcem I poł. 2020 r. Pakiety wsparcia ustabilizują rynki i przywrócą zaufanie konsumentów, kompensując część utraconej sprzedaży.

W pesymistycznym scenariuszu najważniejsi producenci spróbują wprowadzać nowe produkty do sprzedaży, ale niektóre z nich będą znacznie opóźnione. Zakłócenia na rynku utrzymują się przez cały 2020 r. Zarazy nie da się powstrzymać lub pandemia powróci. Spowoduje to globalną recesję i dekoniunkturę na rynkach.

Futuresource spodziewa się rozwoju wydarzeń gdzieś pomiędzy tymi dwiema skrajnościami. Wówczas ożywienie na rynku utrzyma się do 2021 r. Popyt powinien wzrosnąć po zniesieniu lockdownu, ale zakłócenia na rynkach utrzymają się przez cały rok, a problemy związane z popytem i podażą nie zostaną w pełni rozwiązane do I poł. 2021 r. – wynika z przewidywań.