W 2020 r. wydatki na tradycyjną infrastrukturę IT (serwery, pamięci masowe, przełączniki) zmniejszą się o 9,2 proc., do 61,4 mld dol. – prognozuje IDC.

Z powodu pandemii przedsiębiorcy będą mocno trzymali się za kieszeń. Wydatki na serwery pójdą w dół o 3,4 proc. r/r, a na pamięci masowe – o 5,5 proc. Prognoza na cały rok nie wygląda tak słabo, jak na II kw. br., gdy dołek ma wynieść prawie 9 proc. (serwery) i ponad 12 proc. (storage). To przewidywany skutek cięcia budżetów IT, zamykania firm, zwalniania pracowników i generalnie ostrego hamowania w gospodarce. Według aktualnych prognoz światowe PKB skurczy się o -0,2 proc. Przed epidemią oczekiwano +2,3 proc. Tak namiesza na rynku infrastruktury IT Covid-19 – przynajmniej według aktualnych prognoz.

W br. IDC przewiduje natomiast większe wydatki na infrastrukturę chmurową – o 3,6 proc. w całym roku 2020 r. wobec 2019 r.
 

Chmura lekarstwem na epidemię cięcia kosztów

Kuba Stolarski, dyrektor ds. badań systemów infrastruktury, platform i technologii w IDC, uważa, że problemy z łańcuchem dostaw sprzętu powinny zostać rozwiązane przed końcem II kw. br., ale gospodarka wpłynie na wydatki inwestycyjne klientów korporacyjnych.

„W miarę jak w ciągu roku kurczą się budżety IT przedsiębiorstw, wzrośnie popyt na usługi w chmurze publicznej. Częściowo będzie on spowodowany zwiększeniem liczby pracowników pozostających w domu, korzystających z narzędzi do współpracy online, lecz także przeniesieniem obciążeń do chmury publicznej, gdy przedsiębiorstwa szukają sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na bieżący rok" – wyjaśnia Kuba Stolarski.

Ocenia, że nawet gdy minie wpływ koronawirusa, część tego nowego popytu na usługi chmurowe pozostanie. Czyli wirus może przyspieszyć fundamentalną zmianę na rynku – stały wzrost udziału infrastruktury chmurowej, co przewidywano już przed epidemią.

Nowa pięcioletnia prognoza IDC przewiduje, że wydatki na serwery, pamięci i switche dla chmury osiągną 100,1 mld dol. w 2024 r., przy rocznej stopie wzrostu wynoszącej przeciętnie +8,4 proc. Natomiast inwestycje w infrastrukturę nie związaną z cloud computingiem spadną, ale nieznacznie, do 65,3 mld dol., tj. średnio rocznie o -0,7 proc. 

 

Prognoza wydatków na infrastrukturę IT do 2023 r.