– Windows 8 łączy to co najlepsze z komputera i tabletu. Jest idealny do pracy i zabawy. Każdy z naszych klientów znajdzie komputer, w którym się absolutnie zakocha – mówił Steve Ballmer na nowojorskiej premierze nowego systemu 25 października. Szef firmy zainaugurował oprócz Windows 8 także tablet Microsoftu – Surface, co symbolizuje zasadniczą zmianę, jaka następuje w branży PC i oferowanym asortymencie – Do notebooka i desktopu dodajemy komputer jako tablet – podkreślił CEO koncernu.

Wprowadzając Windows 8 z nowym interfejsem i funkcjami dotykowymi Microsoft chce przywrócić słabnące zainteresowanie użytkowników komputerami i powalczyć o większy udział w szybko rosnącym segmencie urządzeń mobilnych. Plany są ambitne – według wypowiedzi jednego z wiceprezesów firmy sprzed kilku tygodni za dziewięć miesięcy Windows 8 miałby działać na blisko 400 mln urządzeń (to więcej, niż sprzedaje się komputerów na świecie w ciągu roku). Tymczasem w przypadku systemu Windows 7, który jak na razie jest rekordzistą jeśli chodzi o wynik, Microsoft udzielił ciągu 3 lat 670 mln licencji. Pojawiały się sceptyczne opinie dotyczące przyjęcia nowego systemu, zwłaszcza w firmach (według Forrestera jedna trzecia firm USA chce zainstalować 'ósemkę'). Ta sama firma badawcza przewiduje jednak, że nowy system okaże się sukcesem na rynku tabletów, a Microsoft za 4 lata nadal będzie dominował w segmencie komputerów. IDC ocenia, że Windows 8 i nowy sprzęt, jaki pojawił się w asortymencie, ożywi rynek komputerów w przyszłym roku, choć należy spodziewać się niewielkiego, jednocyfrowego wzrostu. Porażka projektu Windows 8 oznaczałaby duże kłopoty dla całej branży komputerowej.

W sprzedaży Windows 8 będzie dostępny w dwóch wersjach: standardowej
i Pro. Przygotowano także wydanie biznesowe – Enterprise – oferuje nowe funkcje
zwiększające produktywność i ulepszone zabezpieczenia. System wyposażono w nową przeglądarkę Internet Explorer 10,
zaprojektowaną dla obsługi dotykiem, ma także opcje łączności z chmurą
Microsoftu w postaci dostępu do aplikacji SkyDrive i usług Live. Swoją premierę ma także Windows RT, przeznaczony do urządzeń z
procesorami ARM.


Wprowadzając do sprzedaży Windows 8, Microsoft pokazuje światu
stworzony na nowo system
— mówi Rafał Albin, dyrektor Grupy Produktowej
Windows. – Niezależnie od tego czy potrzebujemy tabletu czy komputera
stacjonarnego, czy chcemy tworzyć lub konsumować treści, czy zamierzamy
się bawić czy pracować, Windows 8 oferuje funkcje i wrażenia dopasowane do tych konkretnych potrzeb i oczekiwań.

Ceny detaliczne brutto systemu: Windows 8 OEM 32 lub 64-bit. – 389 zł, Windows 8 Pro OEM 32 lub 64-bit. – 589 zł, aktualizacja z systemu XP, Vista albo 7 do Windows 8 Pro 32 lub 64-bit. – 249 zł (cena promocyjna). Użytkownicy komputerów zakupionych od 2 czerwca 2012 r. do 31 stycznia 2013 r. mogą pobrać aktualizację Windows 8 Pro w wersji elektronicznej w ramach specjalnej oferty za 69 zł.

Wersja próbna (na 90 dni) jest dostępna do pobrania na tej stronie.