Windows 7 RTM oraz Windows Server 2008 R2 RTM to najbardziej odporne na ataki botnetów systemy operacyjne koncernu z Redmond – wynika z analizy Microsoft Security Intelligence Report za I półrocze 2010 roku. Według producenta współczynnik infekcji związany z różnymi systemami i pakietami serwisowymi, zależy od funkcji i dostępnych aktualizacji poszczególnych wersji Windowsa, a także od zachowań użytkowników. Porównując dostępne na rynku systemy operacyjne Microsoftu, raport wskazuje, że współczynniki infekcji botnetowych dla Windowsa 7 i Visty są znacznie niższe niż w przypadku XP z dowolnym pakietem serwisowym. Biorąc pod uwagę tylko komputery z najnowszą wersją pakietu serwisowego dla odpowiedniego systemu operacyjnego, współczynnik infekcji dla Windows XP SP3 jest dwukrotnie wyższy (5,0) niż dla Windows Vista SP2 (2,5 dla wersji 32-bitowej)  i ponad czterokrotnie wyższy niż w przypadku Windows 7 RTM (1,2 dla wersji 32 i 64 bit).

Współczynniki infekcji dla Windows XP RTM i SP1 są niższe niż dla nowszych wersji Windows XP, gdyż – w miarę jak użytkownicy przechodzą na nowsze wersje Windows lub pakiety serwisowe – komputery ze starszym systemem są rzadziej używane – podkreśla Microsoft. Wskaźniki infekcji dla Windows Server są niższe niż w przypadku klienckich wersji Windows, bo serwery pozostają mniej narażone na atak niż sprzęt przeciętnych internautów, ponieważ zazwyczaj są używane w kontrolowanych warunkach przez administratorów i chronione przez jedną lub wiele warstw zabezpieczeń.

Raport podaje dane z 25 państw, w których wykryto i usunięto najwięcej botnetowych infekcji w II kw. 2010 roku.  Najwięcej komputerów oczyszczono z botów w USA (2,16 mln w I kwartale br., 2,15 mln w II kw. br.), co jednak wiąże się z dużą liczbą urządzeń zarejestrowanych w Stanach. Po porównaniu liczby infekcji w różnych krajach okazało się, że stosunkowo najwięcej botów zaatakowało Koreę Południową (współczynnik 14,6 na 1000 uruchomień MSRT).
Polska uplasowała się na 13.miejscu (współczynnik 3,9). W I kw. 2010 r. 87,9 tys. botów zostało wykrytych i usuniętych z polskich komputerów, a w II kw. 2010 r. ich liczba zmniejszyła się do 62,7 tys. szt.