Na początek zostanie udostępniona wersja systemu na PC. Windows 10 na smartfony pojawi się w późniejszym terminie. Od 29 lipca użytkownicy Windows 7 oraz Windows 8.1 mogą otrzymać darmową aktualizację do „Dziesiątki” (Home oraz Pro). Taka opcja będzie dostępna przez rok od premiery systemu. Od dziś będzie można zarezerwować bezpłatną aktualizację. Na przejście na ‚Dziesiątkę’ pozwoli także ikonka upgrade’u, która pojawi się w menu Windows 7 i 8.1. Jaka będzie cena Windows 10 dla użytkowników, którzy nie mogą skorzystać z darmowej aktualizacji, Microsoft na razie nie podaje. W jednym z amerykańskich sklepów internetowych system pojawił się w przedsprzedaży. Wyceniono go na 109 dol. w wersji Home oraz 150 dol. w wydaniu Pro. Z kolei elektroniczna aktualizacja z Windows XP ma kosztować – według nieoficjalnych doniesień – ok. 40 dol.

Microsoft liczy, że w ciągu 3 lat Windows 10 będzie działał na miliardzie urządzeń (obecnie z wszystkimi wersjami Windows działa 1,5 mld urządzeń). Będzie dostępny w wersjach na różne urządzenia, w tym działające w połączonych systemach Internetu rzeczy i konsole Xbox. Funkcja Continuum pozwala na automatyczne przełączanie z tabletu na komputer i na odwrót, automatycznie dostosowując system do obsługi klawiszami i myszą lub dotykiem (będzie dostępna również dla telefonów z systemem Windows). Różne wersje będą mieć wspólne narzędzia deweloperskie i sklep z aplikacjami.

Windows 10 jest lepiej niż jego poprzednik dostosowany do obsługi klawiaturą. Przygotowując program uwzględniono kilkaset tysięcy uwag i opinii uczestników specjalnie utworzonego w celu poznania głosów zwykłych internautów programu Windows Insider, co ma sprawić, że „Dziesiątka” będzie lepiej spełniać oczekiwania użytkowników niż „Ósemka” i dzięki temu większy będzie popyt na nowy system i sprzęt działający pod jego kontrolą. Przywrócono m.in. menu Start. Pozwala ono również wyszukiwać pliki, aplikacje oraz „ulubione”. Jak zaznacza Microsoft, Windows 10 błyskawicznie się uruchamia, wznawia działanie oraz umożliwia dłuższą pracę na baterii niż starsze wersje. 

W „Dziesiątce” udostępniono cyfrowego asystenta Cortana – na początek nie na wszystkich rynkach (nie wiadomo, kiedy pojawi się polska wersja). Cortana uczy się preferencji użytkownika, aby sugerować rozwiązania, zapewnić szybki dostęp do informacji i ważnych przypomnień głosem lub wiadomościami tekstowymi. Nowością jest Windows Hello – biometryczne zabezpieczenie dostępu. Pozwala zalogować się na komputerze bez konieczności podawania hasła (wymaga specjalistycznej kamery podświetlanej podczerwienią do rozpoznawania twarzy lub tęczówki albo czytnika linii papilarnych, który wspiera Windows Biometric Framework).

W Windows 10 jest nowa przeglądarka internetowa Edge, która ma wbudowane opcje pisania, udostępniania i tryb czytania. Można ją zintegrować z Cortaną, co przyspiesza wyszukiwanie.  

System w wersji przedpremierowej można pobrać ze strony Microsoftu w wersji pliku ISO. Więcej informacji tutaj.