Jak ogłosili 30 września przedstawiciele Microsoftu podczas konferencji w San Francisco, nowy Windows ma być najszerszą jak dotąd platformą, dostosowaną do rozmaitych urządzeń – od konsol Xbox, poprzez smartfony, tablety i komputery, po sprzęt Internetu Rzeczy. Docelowo zostanie jeden sklep Windows z programami na różne urządzenia (a Microsoft dostarczy deweloperom odpowiednie narzędzia). Nowa, dość zaskakująca nazwa systemu (spodziewano się, że będzie to Windows 9) ma nawiązywać do uniwersalności platformy.

– Windows 10 stanowi pierwszy krok dla zupełnie nowej generacji Windows. Będzie to nasz najbardziej wszechstronny system operacyjny, a zarazem najlepszy produkt Microsoftu, skierowany do klientów biznesowych – zadeklarował podczas premierowej prezentacji „okienek” Terry Myerson, wiceprezes Microsoftu i szef pionu systemów operacyjnych.

Zapowiedziano, że „Dziesiątka” zostanie wyposażona w zabezpieczenia klasy korporacyjnej, opcje ochrony tożsamości i danych, których będzie można używać w mniej skomplikowany niż dotychczas sposób. Nowy system ma być bardziej odporny na ataki. Według zapowiedzi umożliwi lepszą ochronę zasobów dzięki zastosowaniu mechanizmu kontenerów oraz separacji danych na poziomie aplikacji i plików. Microsoft twierdzi także, że uproszczono wdrażanie i zarządzanie systemem. Aktualizacje z Windows 7 i 8 do „Dziesiątki” będzie można przeprowadzić bez konieczności usuwania poprzedniej wersji systemu. Ponadto firmy będą mogły dostosować sklep z aplikacjami do własnych potrzeb. Pozwoli on na zbiorcze licencjonowanie, dystrybucję oprogramowania oraz możliwość odzyskania lub ponownego wykorzystania licencji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 
Wraca menu Start

Jeśli chodzi o funkcje, tak jak spodziewano się od dłuższego czasu, kolejny Windows ułatwi pracę z myszą i klawiaturą. Obsługa będzie bardziej intuicyjna, a dwa interfejsy (tradycyjny i kafelkowy), bardziej spójne. W klasycznym desktopie przywrócono menu Start, które umożliwi uruchamianie „kafelkowych” aplikacji (nie trzeba będzie w tym celu przełączać do interfejsu Modern UI). W menu doszedł nowy element, pozwalający na szybki dostęp do wybranych przez użytkownika rzeczy (np. aplikacji, programów, kontaktów, stron www). Na jednym ekranie będzie można uruchomić do 4 aplikacji jednocześnie. Z kolei w menu z ikonkami będą widoczne programy dostępne na desktopie. Wprowadzono możliwość pracy na kilku wirtualnych pulpitach. Kolejną nowością przydatną na desktopie jest nowa ikonka w pasku zadań – Podgląd Zadań (Task View). Klikając w nią można zrobić przegląd uruchomionych w danej chwili programów i plików (miniatury wyświetlają się na ekranie). W nowym systemie zmodernizowano także wiersz poleceń.  Więcej szczegółów związanych z Windows 10 Microsoft ma podać wiosną. Nowy system i oparte na nim urządzenia wejdą na rynek w 2015 r.

Firma zapowiedziała Windows Insider Program (WIP), który będzie wspierał dostarczanie rozwiązań do”okienek”. Uczestnicy programu 1 października mają otrzymać dostęp do wersji poglądowej Windows 10 – Technical Preview.