Ciągnący się przez dekadę spór o Javę doczekał się rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego USA. Uchylił on wcześniejszy, korzystny dla Oracle’a wyrok w sprawie, w której koncern software’owy domagał się 9 mld dol. odszkodowania od Google’a. Zdaniem Oracle’a bezprawnie zostały wykorzystane kody Javy w Androidzie.

Po szeregu procesów w tej sprawie w 2018 r. sąd uznał, że Google przekroczył reguły dozwolonego użytku oprogramowania, sięgając po kody Javy. Google odwołał się.

Sąd Najwyższy: Google zachował się fair

Sędzia Sądu Najwyższego informując o najnowszym wyroku stwierdził, że wykorzystanie kodów Javy przez Google’a nastąpiło w ramach „fair use”.

„Google skopiował tylko to, co było potrzebne, aby umożliwić programistom pracę w innym środowisku bez odrzucania części znanego języka programowania” – uzasadnił sędzia wydany werdykt.

Zaznacza, że Google pracował nad software’m dla innej platformy.

„Celem Google’a było stworzenie innego systemu związanego z zadaniami dla innego środowiska komputerowego (smartfony) i platformy – Android” – argumentował sędzia.

Integrator: mniej ograniczeń w tworzeniu oprogramowania dla klientów

Jeden z amerykańskich integratorów komentując werdykt uznał go za „wielkie zwycięstwo” dla VAR-ów. Uważa, że to precedensowe rozstrzygnięcie, które pokazuje, że dostawcy usług mają pewną elastyczność w zakresie interfejsów API oprogramowania, używanych do tworzenia rozwiązań dla klientów.

”Nie możesz być skrępowany restrykcyjnym użyciem każdego wiersza kodu” – zauważył integrator wg CRN USA.

Google: wyrok pomoże innowacjom

Kent Walker, wiceprezes Google’a, podkreśla znaczenie wyroku dla interoperacyjności tworzonych rozwiązań.
„Decyzja daje pewność prawa następnemu pokoleniu developerów” – twierdzi.

Wcześniej fundacja Electronic Frontier ostrzegała, że rozstrzygnięcie po myśli Oracle’a da dostawcom software’u „niebezpieczną władzę”, która może utrudnić tworzenie nowego oprogramowania.

Oracle: Java została ukradziona

Oracle nadal utrzymuje, że Google ukradł Javę, wykorzystując swoją platformę do wzmocnienia pozycji konkurencyjnej na rynku.

Zauważa, że organy regulacyjne na całym świecie badają praktyki biznesowe Google’a.