Blisko trzy czwarte (73,8 proc.) polskich firm korzysta z programów antywirusowych, antyspyware i innych tego typu – według raportu UKE za 2019 r. To nieco większy odsetek niż w 2018 r. – 69 proc.

Więcej przedsiębiorstw twierdzi także, że korzysta z aktualnego oprogramowania zabezpieczającego (84,3 proc. wobec 82 proc. w 2018 r.).

Przybywa fachowców

Wzrosła liczba firm, zatrudniających osoby odpowiedzialne za ochronę sieci i danych, choć nadal stanowi ona niewielki odsetek. Mianowicie blisko 16 proc. przedsiębiorców, posiadających dostęp do internetu, ma w załodze takiego pracownika. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 11,5 proc.

Nadal niewielką popularnością cieszą się rozwiązania zwiększające prywatność w sieci – korzysta z nich blisko 20 proc firm. To jeszcze mniej niż rok wcześniej (ponad 25 proc.). Najpopularniejszy jest VPN, a za nim są proxy oraz Tor.

Niemal zero problemów – według pytanych

Zdecydowana większość pytanych przedsiębiorców (97,6 proc.) zapewnia, że nigdy nie padła ofiarą nadużyć związanych z wykorzystaniem udostępnianych przez nich danych. W ciągu minionego roku tylko 1 proc. spotkało się z próbą wyłudzenia danych (dotyczyły zarówno pracowników, jak i klientów). W ub.r. taki problem stwierdziła ponad 2 proc. respondentów.

W badaniu pytano podmioty z różnych branż. Wśród respondentów dominowały drobne biznesy (ponad połowa zatrudniała od 2 do 9 osób).