W III kw. br. 27 proc. polskich firm różnych branż chce poszukiwać nowych pracowników, podczas gdy o redukcji etatów mówi 17 proc. – według raportu ManpowerGroup.

Do liderów w planach rekrutacji należą firmy z sektora IT & technologii, telekomunikacji, komunikacji i mediów, gdzie wskaźnik wzrostu wyniósł 26 proc.

Jest to różnica pomiędzy odsetkiem pracodawców deklarujących wzrost zatrudnienia w III kw. br., a tymi, którzy przewidują zmniejszenie załogi.

Wskaźnik wzrostu zatrudnienia na III kw. br. (+26 proc.) jest wyższy niż na aktualny II kw. br., gdy według deklaracji powiększać swoje zespoły chciało 13 proc. firm działająca w obszarze IT, technologie, telekomunikacja, media.

Dwa razy więcej ofert w branży

Początek 2022 roku to kolejne rekordy w liczbie ofert pracy skierowanych do sektora IT i telekomunikacji.
W I kw. 2022 r. opublikowano ich dwukrotnie więcej niż rok temu (według danych Job Market Insights).

W styczniu br. odnotowano 51 tys. ofert (rok wcześniej 21 tys.), w lutym br. 53,6 tys. (rok temu 24,3 tys.), a w marcu br. 61 tys. (poprzednio 30,8 tys.).

Kogo będą potrzebować

Jak zauważa Konrad Gandziarski, odpowiedzialny za rozwój obszaru outsourcingu usług IT w Experis, w związku z transformacją cyfrową i z przeniesieniem środowiska IT do chmur obliczeniowych, obserwowane jest stałe zapotrzebowanie na kompetencje specjalistów IT odpowiedzialnych za obszar cloud i bezpieczeństwa informatycznego.

Według niego oczekiwania rynku są jeszcze większe w przypadku specjalistów od architektury, programowania, analizy danych i sztucznej inteligencji. W ramach zakrojonej na szeroką skalę automatyzacji procesów w firmach wymagana będzie wiedza i doświadczenie eksperckie – dodaje przedstawiciel Experis.

Duzi będą jeszcze więksi

Swoje zespoły w III kw. br. w największym stopniu chcą wzmacniać duże firmy różnych branż (ponad 250 zatrudnionych), które wskazują prognozę na poziomie +20 proc. W średnich przedsiębiorstwach (50-249 osób) wynik jest 15 proc. na plusie.

Mało optymizmu w drobnym biznesie

Z kolei małe (10-49) i mikroprzedsiębiorstwa (mniej niż 10 osób) drugi kwartał z rzędu utrzymują swoje plany zatrudnienia na podobnych, według raportu mało optymistycznych poziomach, zapowiadających stagnację, a nawet redukcje etatów. Małe firmy mówią o prognozie +1 proc. a firmy mikro -4 proc.

Wyższa prognoza

Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wynosi +11 proc.. Według ManpowerGroup wynik jest wyższy o 5 punktów procentowych od prognozy deklarowanej na II kw. br.

———–

Badanie do raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” na III kw. 2022 r. zostało przeprowadzone od 1 do 29 kwietnia br., na reprezentatywnej próbie 522 polskich pracodawców.