Wzrost zapotrzebowania w inteligentnych domach, logistyce, produkcji i innych zastosowaniach dla użytkowników końcowych będzie generował popyt na aktualizacje technologii Wi-Fi – uważa TrendForce.

Obecnie Wi-Fi 5 (802.11ac) jest najbardziej rozpowszechnione, jednak już niedługo. W tym roku według prognozy na prowadzenie wyjdzie Wi-Fi 6 (802.11ax), stając się główną technologią sieci bezprzewodowych z 58 proc. udziałem w rynku nowych urządzeń.

Jak zauważono, w domowych zastosowaniach Wi-Fi 6E pozwala na przepustowość 6 GHz, co przydaje się do pracy zdalnej czy też do korzystania z AR/VR.

5G i Wi-Fi będą uzupełniać się w produkcji

W przemysłowych sieciach nadal prym wiedzie 4G/5G i ethernet, natomiast według TrendForce już w 2019 r. przeprowadzono testy w fabrykach, które pokazały, że Wi-Fi 6 może być powszechnie stosowane do produkcji.

Przypuszcza się, że w miarę jak Przemysł 4.0 upowszechni się, a poziom cyfryzacji w firmach jeszcze wzrośnie po pandemii, 5G i Wi-Fi będą się uzupełniać.

Jako powody wymieniono cechy 5G, takie jak duża przepustowość i niskie opóźnienia. Ponadto wielodostępowe przetwarzanie brzegowe (MEC) i samodzielne dzielenie sieci (SA) może poprawić moc obliczeniową i elastyczność, co jak się przypuszcza znacząco unowocześni inteligentne narzędzia produkcyjne.

Z kolei Wi-Fi mimo niewielkiego zasięgu jest odporne na zakłócenia i zwiększa penetrację sygnału. Stwierdzono też, że pozwoli ograniczyć koszt rozproszonych anten 5G i małych stacji bazowych, jednocześnie poprawiając zasięg komunikacji i żywotność baterii sprzętu.

Wi-Fi 7 poczeka do końca 2023 r.

Jak twierdzą analitycy, aby spełnić wymagania dotyczące takich koncepcji jak Metaverse, wielu głównych producentów, jak MediaTek, Qualcomm, Broadcom, skupiło się już na standardzie Wi-Fi 7 (802.11be), który zwiększy szybkość i stabilność sieci.

Jednak zdaniem TrendForce praktyczne zastosowanie Wi-Fi 7 nastąpi nie wcześniej niż na przełomie 2023 r. i 2024 r.

Nadal też pozostają aktualne wyzwania związane z takimi kwestiami, jak inwestycje w sprzęt, wykorzystanie widma, koszty wdrożeń, penetracja urządzeń końcowych. Muszą zostać przezwyciężone, aby pokazać korzyści z Wi-Fi 7 – twierdzą analitycy.