Porozumienie w sprawie fuzji Western Digital i Kioxia może nastąpić już w połowie września – twierdzi The Wall Street Journal. Rozmowy w sprawie połączenia, które toczyły się od jakiegoś czasu, ostatnio nabrały przyspieszenia. Finał wciąż jednak nie jest przesądzony.

Połączenie stworzyłoby nowego potentata na rynku SSD i HDD. Kioxia, jeden z największych dostawców SSD, jest światowym numerem 2 na rynku NAND Flash (po Samsungu), a WD nr 3. Obie firmy od dawna współpracują w biznesie NAND. Dzięki fuzji Western Digital uzyskałby dostęp do topowych technologii SSD i NAND. Obecnie jest największym dostawcą nośników do storage’u, za nim jest Seagate.

Wartość ewentualnej transakcji, w której WD zapłaciłoby w akcjach za japońską firmę, ocenia się na ponad 20 mld dol. Kioxia powstała w 2019 r. z dawnego działu półprzewodników Toshiby. W zeszłym roku przejęła biznes SSD tajwańskiej firmy Lite-On. Obecnie większość udziałów w Kioxia należy do konsorcjum Bain Capital. Gdy o negocjacjach z WD i Micronem w sprawie sprzedaży Kioxii informowano wiosną br., wówczas była mowa o wartości transakcji 30 mld dol.

Biznes Kioxii ucierpiał ostatnio wskutek sankcji na Huawei, które było znaczącym klientem firmy, spadku zapotrzebowania na nośniki w przedsiębiorstwach i innych problemów związanych z pandemią.