Ważą się losy ACTA
O ACTA zrobiło się ciszej, ale wkrótce zapadną kluczowe decyzje. Walka o traktat przeniosła się z ulic do Europarlamentu. Prawdopodobnie w lipcu odbędzie się głosowanie w tej sprawie.

Według fundacji Panoptykon europejscy deputowani są w większości nieprzychylne nastawieni do ACTA. Jak na razie 5 kluczowych komisji (m.in. przemysłu, prawnej i wolności obywatelskich) zarekomendowało odrzucenie traktatu, ale bardzo ważne będzie głosowanie w komisji rozwoju i handlu międzynarodowego, które zajmą się sprawą jeszcze w czerwcu. To właśnie one mogą wpłynąć na postawę wahających się europosłów. Na początku roku, gdy sprawa ACTA stała się głośna, większość polskich deputowanych deklarowała swój sprzeciw. Działania zwolenników odrzucenia traktatu może jednak pokrzyżować Komisja Europejska, które chce przesunięcia głosowania co najmniej o rok. W tym czasie nastroje w Brukseli mogłyby się diametralnie zmienić.
Podobne aktualności
Koniec ACTA
Komisja Europejska wycofała z Trybunału Sprawiedliwości prośbę o opinię na temat umowy, dotyczącej zwalczania obrotu podrabianymi towarami. Oznacza to, że ACTA nie będzie obowiązywać w UE.
ACTA odrzucone
Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów odrzucił ACTA, co zapewne oznacza koniec traktatu w obecnej formie. Zwolennicy porozumienia antypirackiego są oburzeni.
ACTA zawieszone?
Unijny Trybunał Sprawiedliwości sprawdzi, czy ACTA respektuje prawa i swobody obywatelskie w krajach wspólnoty. Ratyfikacja traktatu przez Parlament Europejski może zostać wstrzymana.