W magazynach nadal jest za dużo komputerów
Dopiero w II kw. 2023 r. można spodziewać się normalizacji - przewiduje CEO jednego z największych producentów.

W tym roku utrzyma się nadpodaż – wynika z oceny jednego z szefów Asusa.
Do końca roku zapasy komponentów marki, takich jak płyty główne, powinny powrócić do odpowiednich poziomów – uważa Co-CEO Asusa Sy Hsu według Digitimes. Dłużej trzeba będzie jednak poczekać na powrót do normy w przypadku PC. Według CEO zapasy komputerów są nadal zbyt wysokie. Przewiduje on, że taka sytuacja potrwa do II kw. 2023 r., chociaż już teraz widać poprawę, bo sprzęt krócej leży w magazynie niż jeszcze niedawno – podaje winfuture.de powołując się na Digitimes. Otóż komputery Asusa średnio spędzają na stoku 143 dni wobec 180 w II kw. br. W IV kw. ten czas ma jeszcze się skrócić. Producent będzie obniżał zapasy z pomocą promocji i przesunięcia premier nowych modeli.
W III kw. 2022 r. dostawy notebooków na światowy rynek okazały się niższe o 15 proc., wobec analogicznego okresu 2021 r., sięgając 56,1 mln szt. – według Strategy Analytics. Asus odnotował spadek zbliżony do średniej na rynku (-15 proc. r/r, 4,3 mln szt.) i zmieścił się w Top 5 światowych producentów PC.
Na całym rynku PC w III kw. 2022 r. Canalys ocenił spadek o 18 proc. r/r (do 69,4 mln szt.). Stwierdzono, że popyt osłabł we wszystkich sektorach, także w biznesie.
Z kolei szef Acera w regionie Azji i Pacyfiku poinformował Digitimes, że marki PC będą poszerzać promocje w tym obszarze, ponieważ popyt w Azji nie ucierpiał taka bardzo z powodu inflacji, jak rynki w Europie i USA.
Podobne aktualności
Rynek tabletów oparł się spadkom. Dobre perspektywy
W IV kw. 2022 r. rynek tabletów urósł. Będą możliwości sprzedaży w biznesie - zdaniem analityków.
PC: jak w tym roku poradzą sobie Lenovo, HP, Dell i inni
Popyt będzie nadal marny. Nowa kategoria sprzętu osiągnie wzrost.
W 2023 r. cyberbezpieczeństwo pozostanie kluczowym sektorem wzrostu dla partnerów
Wydatki wzrosną o 13 proc. w 2023 r. Partnerzy będą mieli nowe możliwości zwłaszcza na usługach.