Według PMR wydatki na rozwiązania informatyczne w firmach stabilnie rosną (o ok. 5 proc.) od kryzysowego 2009 r. W 2012 r. wyniosły szacunkowo 20 mld zł. Jednak, szczególnie w drugiej połowie roku, zauważalne było przyhamowanie inwestycji. W rezultacie wzrost sprzedaży był o 1,3 pp mniejszy niż rok wcześniej i wyniósł 5,1 proc. 

Według PMR firmy informatyczne mogą liczyć na największe zamówienia w branży finansowej (banki, parabanki, towarzystwa ubezpieczeniowe, biura maklerskie, fundusze inwestycyjne, emerytalne, firmy leasingowe i in.). Dwa kolejne sektory pod względem wydatków na IT to przemysłowy i telekomunikacyjny. W 2012 r. te trzy branże odpowiadały za blisko połowę (46 proc.) sprzedaży na biznesowym rynku IT i blisko jedną trzecią (31 proc.) wartości całego rynku IT w Polsce.

Wśród innych sektorów warto zwrócić uwagę na firmy handlowe i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, które w 2012 r. wydały na IT ponad 2 mld zł. Pozostałe podmioty odpowiadały za prawie jedną trzecią wartości rynku (6,3 mld zł). Z tej grupy największe przychody dla dostawców rozwiązań informatycznych generowała służba zdrowia (ponad 1 mld zł). Jej nakłady, w obliczu prognozowanego spowolnienia na rynku w 2013 r., mogą osiągnąć najbardziej dynamiczny wzrost w najbliższych 4 latach, a zwłaszcza w najbliższych 18 miesięcach – uważa Zoran Vučković, jeden z autorów raportu PMR „Rynek IT dla segmentu biznesowego w Polsce 2013. Finanse, Telekomunikacja, Przemysł, Utilities, Handel. Prognozy rozwoju na lata 2013-2016”.

Kolejną branżą, która zdaniem PMR będzie notować wysokie wzrosty, jest sektor przedsiębiorstw użyteczności publicznej, ze względu na oczekiwane inwestycje w inteligentne sieci i liczniki. W 2013 r. nastąpi spadek wydatków w branży budowlanej. Niższą dynamikę wzrostu odnotuje zapewne przemysł.