Stawki dla specjalistów IT rosną, lecz widać już pierwsze zwiastuny stabilizacji płac – twierdzi Hays Poland. Jak wynika z nowego Raportu płacowego Hays IT Contracting, w 2023 roku wynagrodzenia specjalistów prawdopodobnie nie zwiększą się tak bardzo jak w ostatnich latach.

Już w drugim półroczu 2022 r. dynamika podwyżek zmniejszyła się. Wynikało to przede wszystkim z pierwszych oznak kryzysu na globalnym rynku.

Rok 2023 z dużym prawdopodobieństwem przyniesie kontynuację tego trendu. Pracodawcy ostrożniej będą decydować się na uruchomienie rekrutacji. Mniejsza będzie również ich gotowość do odpowiadania na oczekiwania finansowe kandydatów i pracowników – przewiduje Hays Poland.  

Stabilizacja płac może świadczyć zarówno o osiągnięciu przez polską branżę IT poziomu dojrzałości porównywalnego do zachodnich rynków, jak i o ostrożniejszych decyzjach biznesowych w obliczu aktualnych kryzysów.

Tylko 6 proc. firm IT przewiduje znaczne podwyżki płac

W 2023 r. nadal znakomita większość, bo 89 proc. pracodawców z branży IT, zakłada podwyżki wynagrodzeń.

Największy odsetek firm (47 proc.) wskazuje na wzrost stawek o 10-19,9 proc. Kolejne 36 proc. przewiduje podniesienie płac o mniej niż 10 proc. Zaledwie 6 proc. organizacji mówi o podwyżkach o 20 proc. lub więcej – czyli wyraźnie przekraczających wskaźnik inflacji CPI (ostatnio ponad 16 proc. r/r).

Źródło: Raport płacowy IT Contracting 2023, Hays Poland

14 proc. więcej dla kontraktorów w 2022 r.

Jak wynika z raportu Hays, w ub.r. stawki oferowane kontraktorom IT zwiększyły się średnio o 14 proc. Jest to wynik podobny do ogólnego wzrostu płac na rynku IT (o 12,2 proc. wg GUS).

Najbardziej, nawet o 25-35 proc., poszły w górę stawki godzinowe m.in. dla developerów C/ C++ i PHP, administratorów baz danych oraz specjalistów SAP.

Jednak po kilku latach znaczących wzrostów, płace w obszarze architektury oprogramowania, cyberbezpieczeństwa czy DevOps w 2022 r. wzrosły o zaledwie kilka procent.

„Większe podwyżki zanotowały dotychczas niżej opłacane profesje, co nastąpiło m.in. w wyniku wysokiej inflacji i silnej presji płacowej. Największy wpływ na średni wzrost wynagrodzeń w sektorze IT miały duże, nawet kilkudziesięcioprocentowe podwyżki na stanowiskach, które w poprzednich latach były niedopłacane” – wyjaśnia Elwira Policht, Recrutiment Director IT Contracting w Hays Poland.

Perspektywy płacowe pracowników IT w 2023 r. będą zależeć nie tylko od specjalizacji, lecz także od dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej.

Wynagrodzenia na wybranych stanowiskach dla kontraktorów IT (stawka zł/godz. netto w ramach współpracy B2B)

Minimalne wynagrodzenieNajczęściej oferowane wynagrodzenieMaksymalne wynagrodzenie
Cloud Architect (5+ lat doświadczenia)185210240
Business Analyst (3 – 5 lat doświadczenia)100120140
Infrastructure IT Project Manager (3 – 5 lat doświadczenia)135150175
Senior Cloud Oprations Engineer (5+ lat doświadczenia140175210
Senior Network Administrator (5+ lat doświadczenia)100125150
Senior BI Developer (5+ lat doświadczenia)125145175
Database Administrator (3 – 5 lat doświadczenia)90115145
Senior Data Engineer (5+ lat doświadczenia)145165195
SAP Senior Consultant (5+ lat doświadczenia)170210285
Cybersecurity Specialist (5+ lat doświadczenia165190230
Źródło: Raport płacowy IT Contracting 2023, Hays Poland

Polskie firmy mniej obawiają się kryzysu

Widmo globalnego kryzysu rozmaicie wpływa na strategię zatrudniania organizacji, korzystających z outsourcingu IT. Wyraźna jest różnica pomiędzy przedsiębiorstwami zagranicznymi, zwłaszcza związanymi z rynkiem amerykańskim, a firmami polskimi i koncentrującymi się na lokalnym rynku.

Organizacje zagraniczne wykazują zdecydowanie większą obawę w kontekście negatywnych zmian gospodarczych niż firmy z polskim kapitałem, natomiast ich reakcje są różne. Niektóre z nich dążą do redukcji kosztów i ograniczają liczbę wakatów, zaczynając do kontraktorów. Inne wręcz przeciwnie – traktują kontrakting usług IT jako bardziej elastyczną formę zatrzymania kompetencji technologicznych w organizacji” – wyjaśnia Kamil Dmuchowski, Senior Account Manager IT Contracting w Hays Poland.

Pracownicy IT są numerem 1 na liście potrzeb

Specjaliści IT nadal cieszą się ogromnym zapotrzebowaniem pracodawców, co potwierdzają wyniki badania Hays. Firmy ze wszystkich sektorów rynku, zapytane o specjalizacje, których będą dotyczyć procesy rekrutacyjne prowadzone w 2023, najczęściej wskazują IT (37 proc.).

Plany rekrutacyjne na nadchodzące 12 miesięcy deklaruje aż 97 proc. organizacji z sektora IT, co stanowi odsetek niższy od ubiegłorocznego o zaledwie 2 pkt. proc.

Pracodawcy z branży najczęściej zapowiadają rekrutację pracowników stałych (87 proc.), natomiast aż 68 proc. ma w planach nawiązywanie współpracy z kontraktorami na B2B.

Aż 69 proc. firmy IT spodziewa się trudności rekrutacyjnych. To wysoki wynik, ale niższy od ubiegłorocznego o 8 pkt. proc. Może to świadczyć o uspokojeniu nastrojów na rynku pracy IT po dynamicznym 2022 r.

Źródło: Raport płacowy IT Contracting 2023, Hays Poland

——————-

W Raporcie płacowym Hays IT Contracting zestawiono wynagrodzenia na blisko 100 stanowiskach. Raport bazuje na oczekiwaniach finansowych ponad 16 tysięcy kontraktorów IT. Zestawienie zostało opracowane na podstawie danych uzyskanych w ramach projektów rekrutacyjnych realizowanych przez Hays Poland w 2022 r.