Jak podaje Global Technology Distribution Council (GTDC), bazując na danych firmy badawczej Context, łączny przychód netto ze sprzedaży europejskich dystrybutorów IT i elektroniki użytkowej wzrósł w 2016 roku o 1,7 proc w stosunku do poprzedniego roku. Polscy dystrybutorzy zanotowali w tym okresie niewielki spadek – o 0,5%.

Największe wzrosty przychodów odnotowali dystrybutorzy w Wielkiej Brytanii i Irlandii (o 8,7%) oraz Szwajcarii (o 7,8%). Z kolei największe spadki były w Finlandii (o 4,7%) i Danii (o 4,3%). 

Na polskim rynku największy wzrost sprzedaży, o 21 proc., miał miejsce w segmencie telewizorów. Duży wzrost został odnotowany również w segmencie telekomunikacyjnym (w tym smartfony i akcesoria). Tutaj wyniki za 2016 rok były o 16 proc. lepsze niż za rok poprzedni. Największy spadek sprzedaży, o 20 proc., miał miejsce na rynku komputerów stacjonarnych (zarówno w sprzedaży detalicznej jak i w sektorze publicznym). Spadek o 16 proc. odnotowany został w grupie tabletów, o 6 proc. w oprogramowaniu, a o 5 proc. w grupie laptopów.