W 75 proc. polskich firm nie ma specjalistów ICT
W czasach pandemii cyfryzacja ma przyspieszać, ale jak skoro większość polskich przedsiębiorstw nie ma w załodze ani jednego fachowca od technologii informatycznych.

Średnie firmy w ostatnim czasie najszybciej redukują braki kadrowe fachowców od IT.
W 2020 r. 25,2 proc. polskich przedsiębiorstw zatrudniało specjalistów ICT – ustalił GUS. W 2019 r. odsetek ten wynosił 23,5 proc. W czasach zarazy, która jak zgodnie twierdzą analitycy wymusza przyspieszoną cyfryzację biznesów, progres nie jest więc imponujący.
Z drugiej strony luka kadrowa wskazuje na potencjał usługowego IT w różnej formie, dostarczanego przez zewnętrzne specjalizowane podmioty.
Im większa firma, tym wyższy jest odsetek przedsiębiorstw, w których pracują fachowcy ICT.
Najmniej jest ich jak zwykle w małych firmach (tj. liczących 10-49 osób). W tym roku jedynie 19,1 proc. z nich zatrudnia specjalistę ICT. To o 1,1 pkt więcej niż w ub.r.
Przyspieszenie w średnich firmach
Największy postęp widać natomiast w średnich przedsiębiorstwach (50 – 249 pracujących). W 2020 r. 45,4 proc. z nich zatrudniało fachowca ICT. W 2019 r. ten odsetek wynosił 40,2 proc.
Z kolei w dużych podmiotach (250 pracowników i więcej) zdecydowana większość – 83,3 proc. – ma w zespołach specjalistów lub częściej całe działy IT. To także więcej niż w 2019 r. (81,2 proc.).
Dane pochodzą z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2020 r.”
Podobne aktualności
Przetarg na 10 tys. smartfonów. Oferta za 18 mln zł
GUS potrzebuje sprzętu do przeprowadzenia spisu powszechnego.
95 proc. polskich firm pod ochroną
Znakomita większość przedsiębiorstw stosuje środki bezpieczeństwa ICT - według GUS.
Przetarg na 6 tys. smartfonów
Na zakup przeznaczono blisko 10 mln zł. Wpłynęła tylko jedna oferta.