SBC to tzw. kontrolery sesji na styku sieci operatora z siecią firmy. Mogą z nich korzystać przedsiębiorstwa różnej wielkości. Kontrolują połączenia VoIP, wideo, chronią sieć firmową m.in. przed atakami typu DDos/Dos, fraud. SBC mają funkcje monitoringu ruchu, firewall, ukrywanie topologii sieci, NAT Traversal i in.

W ofercie Voipointa pojawią się 2 linie produktów Edgewater Networks: EdgeMarc – do sesji SIP oraz EdgeProtect – do sesji wideo. Pierwsza jest kompatybilna m.in. z Microsoft Lync SIP Trunk, a druga z rozwiązaniami takich dostawców jak Cisco, LifeSize, Microsoft Lync, Polycom, Tandberg i Vidyo.

Prognozy Infonetics Research wskazują, że do 2019 r. przychody na światowym rynku rozwiązań SBC sięgną 370 mln dol. W I kw. 2015 r. ponad 67 proc. globalnych obrotów z SBC generował rynek amerykański, ale zapotrzebowanie w Europie wzrasta.

– Rozwiązania SBC są dobrze znane w USA. W Europie Środkowo-Wschodniej potrzeby w tym zakresie są coraz większe, choć rynek wymaga jeszcze edukacji – komentuje Monika Jóźwiak, dyrektor sprzedaży i rozwoju biznesu w Voipoincie.