Datrium powstał osiem lat temu w Sunnyvale. Trzech z czterech założycieli startupu pracowało wcześniej dla EMC oraz Data Domain. W tym gronie znajduje się Brian Biles, założyciel i współtwórca sukcesu Data Domain - najpopularniejszego na świecie systemu do backupu danych. Datrium  współpracuje z VMware'm dostarczając rozwiązanie do kompleksowego odzyskiwania danych po awarii w chmurze hybrydowej VMware Cloud na AWS.

Niemniej flagowym rozwiązaniem startupu z Sunnyvale jest platforma DVX konkurująca z  systemami hiperkonwergentnymi. Choć architektura opracowana przez Datrium  odbiega od produktów Nutanixa, DellEMC czy HPE SimpliVity. DVX składa się z oprogramowania oraz  dwóch składników sprzętowych -  Compute Node i Data Node.  Pierwszy z nich odpowiada za moc obliczeniową - mogą to być serwery skonfigurowane przez Datrium lub jednostki x86 pochodzące od innych dostawców. Z kolei Data Node pełni rolę repozytorium danych.

Co ciekawe, VMware zapowiedział transakcje w czasie, kiedy coraz głośniej mówi się o tym, że Dell Technologies planuje wydzielić lidera wirtualizacji ze swoich struktur. Zwolennikami tej opcji są najwięksi akcjonariusze Della - fundusz private equity Silver Lake oraz fundusz hedgingowy Elliott Management. Alternatywnym rozwiązaniem jest sprzedaż akcji VMware'a. 

Datrium zgromadził od inwestorów, m.in Samsung Catalyst Fund, 170 mln dolarów. Warto dodać, że  Samsung jest głównym dostawcą nośników SSD dla startupu z Sunnyvale.