Wirtualizacja po stronie firmowego IT już się dokonała, mówi producent. Druga część procesu wirtualizacji dotyczy użytkownika końcowego i jego dostępu do aplikacji firmowych z każdego miejsca i urządzenia. Producent podkreśla, że w segmencie użytkowników końcowych w zakresie IT zaszły spektakularne zmiany. Pracownicy przeważnie korzystają z 3 urządzeń komputerowych, z reguły przenośnych. Technologie konsumenckie (zarówno software’owe i sprzętowe) są coraz lepiej dopracowane i czasem swoją funkcjonalnością przewyższają te, które zatrudnionym oferuje pracodawca. Stąd duże parcie enduserów w kierunku korzystania również w pracy z rozwiązań, które uznali za pożyteczne w życiu prywatnym. Nie tylko operują wtedy w środowisku, które dobrze znają, ale są w stanie znacząco podnieść swoją produktywność. Zdaniem producenta 74 proc. pracowników używa własnych technologii na skutek braku oferty ze strony firmowego IT. Przenosi prywatne aplikacje w środowiska firmowe. Według informacji VMware’a 9 na 10 firm notuje stosowanie technologii konsumenckich w pracy.   

Nie z każdego urządzenia i każdego systemu można mieć jednak dostęp do potrzebnych aplikacji.  To powoduje fragmentaryzację środowiska pracy – które mogłoby działać spójnie. Dlatego VMware wprowadził na rynek pakiet produktów Horizon Suite, przeznaczony dla użytkowników, którzy stosują lub chcą stosować w pracy własne urządzenia mobilne i dla firm, które chcą im to umożliwić, chroniąc jednocześnie swoje systemy IT i dane.

VMware Horizon Suite 

Wprowadzony niedawno na rynek VMware Horizon Suite  to platforma do pracy mobilnej, która umożliwia end-userom dostęp do ich służbowych desktopów wraz z danymi i aplikacjami. Cechą charakterystyczną rozwiązania jest oddzielnie aplikacji i danych od fizycznych desktopów.– Wszystko co  jest na fizycznych desktopach przenosi się w postaci wirtualnego  desktopa do data center, tworzy katalogi aplikacji, danych i dostarcza użytkownikom/pracownikom jako bezpieczną usługę na urządzenia mobilne – również ich prywatne.  W ten sposób pracownik może korzystać np. z danych firmowych na własnym urządzeniu, a pracodawca zachowuje  nad tym kontrolę.

Horizon Suite to zestaw technik VMware’a Horizon View, Mirage i Horizon Workspace.

VIEW

Zwirtualizowane za pomocą vSphare’a desktopy z data center są udostępniane przez view managera użytkownikom końcowym – bez względu na to z jakiego urządzenia końcowego korzystają. Cechą charakterystyczną techniki jest to, że klon maszyny  wirtualnej  stwarzany jest na bieżąco i do niego dodawane wszystkie specyficzne dla maszyny użytkownika elementy.

W ramach rozwiązania View oferowany jest ThinApp, który służy do wirtualizacji aplikacji – można ją oddzielić od systemu operacyjnego, dzięki czemu może pracować w systemach operacyjnych, w których normalnie nie dałaby się zainstalować.

Najważniejszą zmianą dokonaną w technice Horizon View  jest dostęp do systemu wirtualnego przez przeglądarkę internetową. Zwiększono też produktywność View we współpracy z techniką 3D (akcelerator 3D) i wprowadzono integrację z rozwiązaniami UC (np. Microsoft Lync)  – można  przesyłać głos, wideo i umożliwić użytkownikom współpracę na bieżąco, wszystko w wirtualnych systemach.

MIRAGE

Mirage służy do stworzenia jednego centralnego obrazu systemu operacyjnego – który następnie będzie dostosowany do urządzenia każdego użytkownika. Mirage standaryzuje duże ilości pecetów –  jest w stanie przetrzymywać wszystkie systemy jako kopie w data center (dodatkowa funkcja backupu). Pomaga kontrolować różnorodność składników (systemów operacyjnych, aplikacji dostarczanych przez IT w standardowym obrazie, indywidualnych ustawień użytkowników, sterowników – innych dla każdego komputera).

Mirage umożliwia odtworzenie obrazu komputera zachowanego w Data Center na innym komputerze/urządzeniu dostępowym.

WORKSPACE

Horizon Workspace – to prosty portal, publikowany za pomocą przeglądarki internetowej. To miejsce, w którym użytkownik przetrzymuje swoje dane, aplikacje – tworzy własne środowisko w stylu Dropboxa funkcjonującego w ramach firmy.  Jeśli dane ktoś będzie chciał wziąć ze sobą – horizon workplace ma funkcję ich szyfrowania na urządzeniu końcowym użytkownika – bez względu na to jakiego systemu operacyjnego używa.  Dane można też komuś udostępnić przez wysłanie linka dostępowego.

Jest w nim centralny katalog aplikacji. Użytkownik może stamtąd pobrać aplikację lub uruchomić proces decyzyjny dotyczący zgody (bądź nie) na to abyśmy mogli używać danej aplikacji. Dodatkowo mamy możliwość dostępu do wirtualnych systemów. Jeśli występują systemy, które nie są dostępne na inne platformy, możemy z nich korzystać, bo one są publikowane po prostu w  przeglądarce, w dodatkowej zakładce komputery.

 

Pakiet VMware Horizon Suite będzie dostępny w I kwartale 2013 r. W zależności od potrzeb klient będzie mógł nabyć i wdrożyć całą platformę zintegrowanych produktów lub wybrać tylko określone funkcje.

Licencja na pakiet VMware Horizon Suite,  dla pojedynczego użytkownika, będzie kosztować od 300 USD. Wszystkie produkty z pakietu Horizon Suite będą również sprzedawane indywidualnie.