Vertiv przejmuje E&I Engineering Ireland i jej spółkę stowarzyszoną Powerbar Gulf za ok. 1,8 mld dol. W grę wchodzi dodatkowo do 200 mln dol., w zależności od osiągnięcia określonego poziomu zysku w 2022 r. Finalizacja transakcji jest spodziewana w IV kw. 2021 r.

E&I działa od 1986 r. Jest dostawcą rozdzielnic elektrycznych i systemów dystrybucji energii. Ma klientów w ponad 30 krajach i 2,1 tys. pracowników. Roczna sprzedaż sięga ok. 460 mln dol.

Jak twierdzi Vertiv, produkty E&I umożliwiają stworzenie krytycznego systemu infrastruktury zasilania centrów danych. Konkurują na rynku o wartości ok. 7 mld dol., który do 2025 r. ma rosnąć o 5 proc. rocznie.

Dzięki przejęciu Vertiv uzupełni swoje portfolio o rozwiązania zasilające, takie jak rozdzielnice zasilania krytycznego, rozdzielnice mocy UPS-ów oraz szynoprzewody. Umożliwi to dostarczanie rozwiązań, które zarządzają całą infrastrukturą energetyczną klienta jako zintegrowanym systemem. Inżynierowie E&I dołączą do Vertiva.

Duże znaczenie ma też szeroka baza klientów przejmowanego biznesu, Vertiv liczy dzięki temu na szybszy wzrost m.in. w Europie. Obie firmy będą wspólnie obsługiwać dostawców usług chmurowych i kolokacyjnych, którzy, jak informuje specjalista od UPS, coraz częściej oczekują zapewnienia kompleksowej infrastruktury energetycznej.

To nie koniec oczekiwanych korzyści. Vertiv spodziewa się, że w ciągu 3 lat od zamknięcia transakcji osiągnie ok. 18 mln dol. w ramach synergii kosztowych.