Giordano Albertazzi został dyrektorem generalnym Vertiva w styczniu 2023 r. Od połowy ub.r. był szefem firmy w obu Amerykach. Pozostanie na tym stanowisku do czasu wyznaczenia następcy.

Dotychczas przez 6 lat CEO firmy był Rob Johnson. Zmianę przygotowywano od kilku miesięcy.

Giordano Albertazzi w 1998 r. rozpoczął pracę w Emerson Network Power (obecnie Vertiv). Awansował coraz wyżej w strukturach korporacji. W 2011 r. został wiceprezesem działu usług na region EMEA. Od 2014 r. był wiceprezesem ds. sprzedaży.

W 2016 r. Emerson Network Power przekształcił się w Vertiv. Giordano Albertazzi zarządzał usprawnieniami operacyjnymi i finansowymi, pełniąc jednocześnie funkcję prezesa firmy w regionie EMEA. W marcu 2022 r. rozpoczął pracę na stanowisku prezesa na region obu Ameryk, a w październiku 2022 r. został mianowany dyrektorem operacyjnym.

W zeszłym roku doszło do zmian w kierownictwie Vertiva w EMEA. W marcu 2022 r. Karsten Winther został prezesem firmy na region (a Giordano Albertazzi szefem w obu Amerykach).

W lipcu 2022 r. powołano nowych wiceprezesów w regionie.

Giordano Albertazzi obejmuje stanowisko w czasie dużego popytu na rozwiązania firmy, czemu sprzyja rozwój centrów danych. Vertiv w III kw. 2022 r. odnotował sprzedaż netto w wysokości 1,48 mld dol., co oznacza wzrost o 20,5 proc. r/r oraz organiczny wzrost o 20,1 proc. Skorygowany zysk operacyjny poprawił się o 3 mln dol., do 134 mln dol.

Jak zapewnia producent, popyt pozostaje silny, o czym świadczy wartość złożonych zamówień. Przewiduje kontynuację tej tendencji. Backlog na koniec września 2022 r. wyniósł 4,7 mld dol., co oznacza wzrost o 46 proc. w stosunku do końca 2021 r.

Jak zauważa natomiast firma, relacja cena – koszt w III kw. ub.r. wywarła negatywny wpływ w wysokości 36 mln dol.

Za IV kw. 2022 r. Vertiv przewiduje jednak organiczny wzrost sprzedaży aż o 23 – 28 proc.

Producent podsumowując w październiku ub.r. III kw. 2022 r. zauważa, że wyzwania związane z łańcuchem dostaw, zwłaszcza w zakresie komponentów, pozostały w trzecim kwartale i spodziewa się ich utrzymania co najmniej do pierwszej połowy 2023 r. Informuje, że poczyniono postępy w kwalifikowaniu alternatywnych dostawców, wspierając plan dostaw w IV kw.