Veramcop został dystrybutorem vProtect firmy Storware – jest to oprogramowanie do backupu maszyn wirtualnych. Tworzy kopie zapasowe w lokalnym podsystemie dyskowym, chmurach publicznych oraz centralnych systemach backupu klasy enterprise. Rozwiązanie jest przeznaczone do wirtualizatorów open source. Pozwala tworzyć backup 7 platform: Nutanix Acropolis/AHV, Red Hat Virtualization/oVirt, KVM, Kubernetes/OpenShift, Citrix XenServer, Oracle VM i Proxmox.

– W Polsce rynek rozwiązań backupu środowisk wirtualnych wart jest wiele milionów złotych. Warto go eksplorować. Czy rośnie rola tzw. „otwartych wirtualizatorów”? Trudno nazwać to ogromnym wzrostem, ale widzimy, że różne dystrybucje KVM nabierają coraz większego znaczenia w kraju i na świecie – twierdzi Jan Sobieszczański, CEO Storware.

Veracomp twierdzi, że od dłuższego czasu poszukiwał produktu, który zapewniłby skuteczne zabezpieczanie i backup alternatywnych wirtualizatorów. Za wyborem oprogramowania vProtect przemawiało kilka powodów:

– Pierwszym z nich był bogaty zakres środowisk wirtualnych, które może zabezpieczać. Drugim fakt, że firma jest bardzo elastyczna i w łatwy sposób przystosowuje produkt do potrzeb klientów. Na dodatek Storware jest polskim producentem, dlatego jeszcze łatwiej będzie nam szyć rozwiązania na miarę użytkownika – wyjaśnia Mirosław Chełmecki, dyrektor działu pamięci masowych i serwerów w Veracompie. Zapowiada pprezentację vProtect w cyklu spotkań „Dla bystrzaków” w projekcie „All of Backup”.

– Naszym celem jest zamknięcie listy hypervisorów oraz umożliwienie naszym klientom migracji pomiędzy nimi oraz chmurami. Dokładamy również funkcjonalności zapewniające głębszy monitoring i analitykę – wyjaśnia Jan Sobieszczański.

Można przeglądać i przywracać pliki kopii zapasowych bezpośrednio w interfejsie WWW lub udostępniać pliki w formacie RAW.