Sprzedaż smartfonów refurbished w krajach Unii Europejskiej wzrosła o 7 proc. w 2018 r. wobec 2017 r. – ustalił Counterpoint Research.

W skali globalnej wzrost był 1-procentowy z powodu spadku w USA i Chinach. To z kolei jest konsekwencją mniejszego zapotrzebowania na nowy sprzęt na tych rynkach. Generalnie wydłużający się cykl wymiany sprzętu nie sprzyja sprzedawcom urządzeń po renowacji, jednak zdaniem analityków ma on przed sobą dobre perspektywy. W sumie na świecie w ub.r. sprzedano 140 mln odnawianych smartfonów. To już 10 proc. rynku nowych urządzeń. Według IDC światowe dostawy nowych smartfonów spadły o 4,1 proc. w 2018 r., do 1,4 mld szt.

Zdaniem analityka konieczna jest standaryzacja systemu oceny urządzeń odnawianych, aby rozruszać sprzedaż.

Według prognozy światowej sprzęt Apple'a i Samsunga będzie dominował na rynku odnawianych smartfonów – w sumie z 70 proc. udziałem. Rośnie popularność Huawei. Zdaniem analityków coraz więcej dostawców będzie wchodziło na ten rynek. Jego rozwojowi będzie także sprzyjać forsowanie przepisów ochrony środowiska, w tym nacisk na możliwość wymiany podzespołów w urządzeniach. Ponadto coraz więcej odnawianych smartfonów będzie sprzedawana z gwarancją, co powinno stanowić dodatkową zachętę dla konsumentów.

Według Persistence Market Research rynek smartfonów odnawianych i używanych będzie rósł na świecie średnio o 9,8 proc. co roku w najbliższych latach.