UZP: ostrożnie z testami w przetargach na komputery
W przetargach na komputery w opisie przedmiotu zamówienia coraz częściej pojawia się odwołanie do wyników testów syntetycznych. To może prowadzić do zakupu nieodpowiedniego sprzętu – ostrzega Urząd Zamówień Publicznych.
Według danych UZP od stycznia do listopada 2014 r. udział postępowań na zakup PC, w których przewidziano testy syntetyczne wzrósł z 46,9 proc. do 83,2 proc. Chodzi o benchmarki takie jak PassMarkC, PC Mark 05, 3DMark06 i SiSoft Sandra.
Urząd zaznacza, że takie praktyki mogą prowadzić do zakupu urządzeń, które nie odpowiadają wymaganiom zamawiającego. A to dlatego, że wyniki testów syntetycznych zdaniem UZP mogą dotyczyć komputerów zbudowanych z zupełnie innych elementów, niż te użyte w dostarczanym zestawie. UZP wylicza, że testy przeważnie nie spełniają wymogu niezależności, gdyż organizują je firmy komercyjne, metody nie są udokumentowane, wyniki nie są powtarzalne itd.
Stwierdza także, że wyniki publikowanych testów można łatwo zmienić, w szczególności nowych procesorów lub procesorów z krótkich serii. Jako przykład tego problemu podaje sprawę w Krajowej Izbie Odwoławczej z 2011 r., dotyczącą postępowania ogłoszonego przez miasto Gdańsk.
W związku z tym urząd zaleca do oceny wydajności sprzętu wyniki testów aplikacyjnych jako podstawową metodę. Dokładniej mają być to najnowsze wydania SYSmark, MobileMark, TabletMark i WorldBench.
Podobne aktualności
W Ameryce sprzedaż AI PC już mocno idzie w górę
Komputery stały się numerem 1 w rankingu sprzedaży w amerykańskiej dystrybucji.
„Druga połowa 2024 r. będzie polem bitwy dla AI PC”
Rynek rozgrzewa się przed boomem nadchodzącym w drugim półroczu - zdaniem analityków.
Rynek PC: nie ma co liczyć na duży wzrost w krótkim czasie
Sprzedaż w 2024 roku odbije jedynie o 2,6 proc. od słabego 2023 r.