Uwaga na podatki od wsparcia kryzysowego
Trzeba mieć się na baczności korzystając ze środków z tarcz antykryzysowych. Niektóre mogą być obciążone podatkiem.
Radość z pozyskania wsparcia z tarcz antykryzysowych może skończyć się problemami ze skarbówką, jeżeli przedsiębiorca nie przypilnuje rozliczenia podatku związanego ze wsparciem. Sprawę komplikują niejednolite regulacje w tej kwestii.
Otóż co do zasady wszystkie przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu. W związku z tym w przypadku pomocy m.in. w ramach tarczy antykryzysowych, przedsiębiorcy powinni każdorazowo analizować, czy konkretna pomoc otrzymana od instytucji lub państwa stanowi przychód. Oto kilka przykładów.
Mikropożyczka nie jest przychodem
"Przedsiębiorcy, którzy otrzymują mikropożyczkę, nie będą zobowiązani do rozpoznania przychodu, bo co do zasady jest to pomoc zwrotna" – wyjaśnia dla MarketNews24 Ewelina Popis, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Dodaje, że umorzenie tej pożyczki również nie będzie stanowiło przychodów dla przedsiębiorców. Jednocześnie wszystkie wydatki, które zostaną sfinansowane z mikropożyczki mogą być zaliczone na zasadach ogólnych do kosztów uzyskania przychodów.
Tarcza finansowa z daniną po umorzeniu
Nieco inaczej jest z subwencjami z Polskiego Funduszu Rozwoju. Nie stanowią przychodu dla przedsiębiorcy. Także ich przypadku wydatki można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast umorzenie subwencji będzie stanowiło przychód, który trzeba opodatkować.
Takie są aktualne rozwiązania, ale trzeba trzymać rękę na pulsie. Jest propozycja, aby w 2021 r. wprowadzić możliwość częściowego zwolnienia z podatku umorzeń subwencji z PFR. Taką opcję będzie analizować resort finansów.
Świadczenie postojowe
Z kolei świadczenie postojowe jest już zwolnione z podatku. Wszystkie wydatki sfinansowane z tego wsparcia na zasadach ogólnych będą mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
Dofinansowanie do wynagrodzeń z urzędów pracy i dofinansowanie do działalności gospodarczej z powiatowych urzędów pracy – ze względów podatkowych traktowane są tak samo.
"Te dofinansowania nie stanowią przychodów przedsiębiorców, jednak wydatki z nich sfinansowane nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów" – wyjaśnia Ewelina Popis.
Źródło: MarketNews24
Podobne aktualności
Ruszy duża akcja kontroli firm
Jeszcze w tym roku PFR z pomocą skarbówki, a nawet CBA będzie sprawdzać beneficjentów tarczy finansowej. Warto wiedzieć, na co zwrócą uwagę urzędnicy.
Skarbówka kontroluje firmy korzystające z tarczy finansowej
KAS informuje o aresztowaniach w związku z wyłudzeniem subwencji z tarczy PFR.
Skarbówka chce podatku od tarczy finansowej
Wsparcie związane z pandemią niekoniecznie okaże się darmowe dla przedsiębiorców.