Ustawiane ceny na rynku elektroniki?
Komisja Europejska sprawdza, czy czterej producenci elektroniki stosowali praktyki niekorzystne dla konsumentów i złamali unijne prawo konkurencji. Wszczęła postępowania.

Trzy postępowania rozpoczęte przez KE dotyczą stosowania niekorzystnych dla konsumentów praktyk w e-handlu. Jedno z nich obejmuje producentów sprzętu elektronicznego. Pod lupą Komisji Europejskiej znaleźli się: Asus, Denon & Marantz, Philips i Pioneer.
KE sprawdza, czy vendorzy ograniczali możliwość ustalania cen końcowych przez retailerów internetowych, m.in. na notebooki. Komisja podaje, że wielu retailerów używa oprogramowania, które automatycznie dopasowuje własne ceny do cen największych konkurentów. Postępowanie ma wyjaśnić, czy takie praktyki stanowią naruszenie unijnych zasad konkurencji i czy wpływają na ogólny poziom cen w e-handlu sprzętem elektronicznym.
Inne postępowanie dotyczy platformy dystrybucji gier Steam i porozumień zawartych z producentami gier. KE bada, czy firmy zastosowały geoblokadę wobec konsumentów z niektórych krajów UE. Pokrzywdzeni byli m.in. użytkownicy z Polski. W efekcie według KE nie mogli kupować gier tak tanio, jak internauci z innych krajów europejskich.
Trzecie postępowanie dotyczy touroperatorów.
Podobne aktualności
Komisja Europejska wkracza na rynek czipów
43 mld euro inwestycji i inne inicjatywy mają rozruszać biznes półprzewodnikowy w Europie i uniezależnić go od dostaw Azji.
Sąd UE anulował 1 mld euro kary dla Intela
Intel wbrew przepisom chciał wypchnąć z rynku AMD - wynika z oceny Komisji Europejskiej. Nie ma na to dowodów - orzekł Sąd UE.
Bruksela domaga się od Polski usunięcia uchybień ws. cyberataków
KE nie podobają się polskie przepisy dotyczące walki z cyberprzestępczością. Wszczęto postępowanie wobec naszego kraju.