Trzy postępowania rozpoczęte przez KE dotyczą stosowania niekorzystnych dla konsumentów praktyk w e-handlu. Jedno z nich obejmuje producentów sprzętu elektronicznego. Pod lupą Komisji Europejskiej znaleźli się: Asus, Denon & Marantz, Philips i Pioneer.

KE sprawdza, czy vendorzy ograniczali możliwość ustalania cen końcowych przez retailerów internetowych, m.in. na notebooki. Komisja podaje, że wielu retailerów używa oprogramowania, które automatycznie dopasowuje własne ceny do cen największych konkurentów. Postępowanie ma wyjaśnić, czy takie praktyki stanowią naruszenie unijnych zasad konkurencji i czy wpływają na ogólny poziom cen w e-handlu sprzętem elektronicznym.

Inne postępowanie dotyczy platformy dystrybucji gier Steam i porozumień zawartych z producentami gier. KE bada, czy firmy zastosowały geoblokadę wobec konsumentów z niektórych krajów UE. Pokrzywdzeni byli m.in. użytkownicy z Polski. W efekcie według KE nie mogli kupować gier tak tanio, jak internauci z innych krajów europejskich.

Trzecie postępowanie dotyczy touroperatorów.