Wydatki na cyberbezpieczeństwo w Europie wzrosną o 10,6 proc. w 2023 r., do 71 mld dol., głównie dzięki inwestycjom sektora finansowego – prognozuje IDC.

W Europie Środkowo-Wschodniej najszybszy wzrost osiągną Czechy, na poziomie ponad 12 proc. r/r.

Zero-trust priorytetem

Nakłady będą zwiększane przez takie czynniki, jak nowe przepisy i rosnące ryzyko ataków, spowodowane sytuacją geopolityczną.

Przyjęcie zasady zerowego zaufania w celu wzmocnienia środków bezpieczeństwa i wdrożenia bezpiecznej kontroli dostępu w sieciach, aplikacjach i urządzeniach stało się najwyższym priorytetem, wraz ze zdefiniowaną strategią i wsparciem kierownictwa dla nowych inwestycji i inicjatyw – twierdzi Romain Fouchereau, kierownik ds. badań w IDC European Security.

Usługi są najważniejsze dla firm w Europie

Wydatki na oprogramowanie zwiększą się o ok. 11 proc. r/r w 2023 r., jednak to usługi bezpieczeństwa odnotują największe wydatki w br. Zdaniem analityków odzwierciedla to ich kluczową rolę dla europejskich organizacji z różnych branż.

„Oprócz oprogramowania i sprzętu europejskie firmy potrzebują usług bezpieczeństwa, które zagwarantują ciągłość ich działalności i zgodność z przepisami” – tłumaczy Vladimir Zivadinovic, starszy analityk ds. badań w IDC. – „Dotyczy to zwłaszcza organizacji o ograniczonych kompetencjach w zakresie bezpieczeństwa, szczególnie małych i średnich firm, działających w branżach mniej dojrzałych cyfrowo, takich jak media, produkcja i opieka zdrowotna”.

Trzy branże wydadzą ponad 50 proc. środków na rynku

W 2023 r. sektor finansowy odnotuje najwyższe wydatki w Europie, napędzane potrzebą ochrony danych i zgodności z przepisami.

Analitycy twierdzą, że usługi bezpieczeństwa będą miały kluczowe znaczenie dla uwolnienia pełnego potencjału wewnętrznych zespołów IT instytucji finansowych, w celu koncentracji na lepszej obsłudze klienta.

Tuż za finansami będzie produkcja, a za nią sektor rządowy na trzecim miejscu pod względem wydatków w 2023 r.

Produkcja powinna w br. nadal skupiać się na ochronie swoich aktywów przemysłowych, które będą w coraz większym stopniu powiązane z korporacyjną siecią informatyczną.

Sektor rządowy postawi na kontynuację inwestycji w ochronę danych, które są celem coraz bardziej wyrafinowanych ataków ransomware.