Badanie przeprowadzono w 15 krajach w tym w Polsce. Pracownicy w naszym kraju należą do najbardziej zdyscyplinowanych (przynajmniej w sferze deklaracji) – 80 proc. zapewniło, że nie będą używać własnych urządzeń w firmie, jeśli pracodawca tego zakaże. Podobne opinie dotyczą korzystania z nieautoryzowanych programów. Spora grupa stwierdziła, że nie chce przynosić własnego sprzętu do pracy (26 proc. z 200 respondentów w Polsce), ale 46 proc. osób uznało, że używanie prywatnych smartfonów i tabletów w firmie jest prawem pracownika.

Z badania wynika, że największym zagrożeniem dla firmy, związanym z używaniem przez pracowników własnych urządzeń mobilnych w celach zawodowych jest większe ryzyko zajmowania się prywatnymi sprawami w godzinach pracy. Uważa tak 50 proc. respondentów w Polsce, na świecie – średnio 46 proc. Polaków wyróżnia największa świadomość wpływu mobilnych ataków na wizerunek przedsiębiorstwa (jest to istotny problem dla 12 proc. osób). Większość badanych rodaków zadeklarowała, że ograniczyłaby używanie swojego sprzętu w firmie w razie ryzyka utraty reputacji pracodawcy.

Ze danych 15 krajów wynika, że trend BYOD (Bring Your Own Device) przeważa wśród pracowników, którzy wkrótce zasilą szeregi kadry kierowniczej i zarządzającej. Prawie trzy czwarte (74 proc.) zadeklarowała, że używa regularnie własnego sprzętu w pracy. Ponad połowa (55 proc.) uważa, że ma do tego prawo, 35 proc. badanych nie jest w stanie obejść się bez komunikacji za pomocą serwisów społecznościowych, a prawie połowa (47 proc.) bez SMS.