Najczęściej wykorzystywanymi przez Polaków urządzeniami elektronicznymi są: smartfon (100 proc. respondentów), laptop (77 proc.), komputer stacjonarny (50 proc.), tablet (48 proc.), konsola do gier (21 proc.) oraz czytnik książek elektronicznych (15 proc.). 65 proc. respondentów badania F-Secure płaci za transakcje online przy pomocy telefonu lub tabletu i aż 23 proc. podaje w trakcie zakupów numer karty płatniczej. Jednocześnie zaledwie 32 proc. użytkowników urządzeń mobilnych na co dzień korzysta z oprogramowania, które chroni przed cyberzagrożeniami.   

Według danych pochodzących z autorskiej sieci Honeypotów należącej do F-Secure, na przestrzeni 6 miesięcy między październikiem 2016 a marcem 2017 zidentyfikowano niemal 8 milionów prób ataków na urządzenia w Polsce. Sami respondenci F-Secure przyznają, że w ciągu minionego roku 36 proc. z nich miało do czynienia (osobiście lub wśród rodziny czy znajomych) z jakąś formą cyberzagrożenia na smartfonie. Najczęściej dotyczyło to zainfekowania telefonu wirusem (19 proc.) oraz włamania na konto na w portalu społecznościowym (16 proc.) lub na konto pocztowe (6 proc.). 5 proc. stanowiło zainfekowanie telefonu szpiegowskim oprogramowaniem oraz włamanie na konto bankowe. 

Respondenci najbardziej obawiają się kradzieży danych (27 proc.) oraz zainfekowania przez wirusy (19 proc.). Spośród listy najbardziej realnych zagrożeń najczęściej wskazywane są kradzież lub zgubienie telefonu oraz przechwycenie informacji o odwiedzanych stronach.

Wśród respondentów zauważalna jest chęć zadbania o kwestie bezpieczeństwa. Z badania wynika, że większość Polaków (66 proc.) używających smartfonów i tabletów chciałoby lepiej zabezpieczyć swoje dane podczas łączenia się z Internetem, a 64 proc. badanych twierdzi, że warto zainstalować dodatkowe oprogramowanie ochronne jeżeli korzystamy z bankowości online. 

Badanie F-Secure Ochrona Internetu, przeprowadzone zostało przez firmę Smartscope na próbie 465 dorosłych Polaków.