UOKiK zamierza kontrolować przedsiębiorców pod kątem realizacji przepisów ustawy o prawach konsumenta, która weszła w życie w grudniu 2014 r. Zmieniły się m.in. zasady zakupów przez Internet, obowiązki informacyjne sprzedawców, zasady składania reklamacji i zwrotu towarów.

Urząd zapewnia, że monitoruje płynące od konsumentów sygnały dotyczące naruszania ich praw. W ub.r. informował, że dostaje skargi na nieuczciwych sprzedawców działających w Internecie, współpracuje z organami ścigania, gdy konsumenci nie otrzymują zamówionego towaru ani zwrotu pieniędzy, pomimo odstąpienia od umowy. Według urzędu klienci skarżyli się m.in., że sklepy utrudniają im odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem firmy lub na odległość. 

UOKiK poinformował o decyzjach dotyczących naruszania ustawy o prawach konsumenta. Wśród nich jest firma Arkon-Trading, sprzedająca pod nazwą galeria-zakupow. Działa na Allegro (nie ma osobnego e-sklepu), czyli UOKiK prześwietla także regulaminy przedsiębiorców obecnych serwisie. Według informacji UOKiK z grudnia, firma naruszyła obowiązki informacyjne wynikające z ustawy o prawach konsumenta. M.in. nie informowała o procedurze rozpatrywania reklamacji, czy wzorze formularza odstąpienia od umowy.